| anonim_4396 a întrebat:

heliul este toxic daca il tragi in plamani? Eu am tras si scoti o voce super laughinglaughing

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Heliul este un gaz inert, deci nu reactioneaza cu alte substante chimice, deci nu este toxic. Problema este insa lipsa de oxigen, daca ai 'trai' intr-o atmosfera de heliu pur, atunci nu ai trai foarte mult. Max 5 min. happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc de comentarii!

| IoanapSG a răspuns:

Heliul este toxic. Heliul se folosestec la baloanele uriase cu care poti zbura cu el iar heliul este important ca sa mearga motorul si ca balonul sa o ia un sus. Eu stiu asta ca eu am fost cu o prietena de-a mea la doctor ca si ea a tras heliu in plamani si doctorul i-a spus ca este toxic. Si s-a stii ca nu este de ras ca ti-a schimbat vocea. Ar trebui sa te duci la doctor.

| anonim_4396 explică (pentru IoanapSG):

Buna draga! heliul nu se foloseste la baloanele uriase cu care poti sa zbori laughing baloanele sunt cu aer cald nu cu heliu, gandeste-te daca ar fi cu heliu nu ar mai cobora de la inaltimea aia laughing

| Maream a răspuns:

Din moment ce ai tras ti se pare toxic?

| anonim_4396 explică (pentru Maream):

Nu mi-se pare toxic deloc!

| ellena3322 a răspuns:

Heliul neutru in conditii standard nu este toxic, nu provoaca afectiuni biologice