| Enake a întrebat:

Am o dilma! Uni ba zic ca x ori y=t; x=t/y sau y/t? de ex x+8= -2; x=8-(-2) sau -2-(+8).Sau un exemplu ca primul, 2x+1=2; x=1/2 sau 2/1? Va rog sa imi explicati de unde cum se ia!

Răspuns Câştigător
| Lala20 a răspuns:

Daca x ori y=t, atunci x=t/y. Tot timpul, variabila (x/y/t etc) care se trece dintre-o parte in alta (din membrul stang, in cel drept) trece la numitor. Altfel, din x ori y =t, poti spune ca y/t=1/x (pe t l-ai mutat dincolo, si de asemenea pe x). Este ca si cum ai face impartire in ambii membrii cu variabila dorita. Atunci, din 2x+1=2, 2x=1, imparti ambii membrii cu 2 si reiese x=1/2. Spor! Funda?

1 răspuns:
| pfjdfdkjvfhdskjgjkhfghvhbfjkljkl a răspuns:

Salut, la primul exemplu x+8=-2 va fi x=--8 si x=-10, iar al doilea exemplu 2x+1=2 va fi 1/2, deoarece mereu pe primul loc se pune rezultatul de la prima ecuatie apoi a doua...
sper ca ai inteles cite ceva din cele spune, bafta in continuare!