| Malvin2012 a întrebat:

As vrea sa stiu cum se numesc gloantele [de pistol, arma] sfarmate si ramase in organism
http://www.click.ro/......79918.html
Asta vreau sa stiu cum se numesc punctele albe va rog!
Funda Raspunsul Corect!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca cel ce a scris articolul este idiot. Gloantele nu se sfarama si sa se imprastie asa. Eu cred ca acelea sunt alice. Alicele sunt bucati mici plumb si antimoniu (un aliaj). Daca ar fi fost gloante ar fi trebuit ca mai intai sa se loveasca de ceva ca sa se imprastie in bucati. Gloantele trec prin corpul uman sau raman in el si se turtesc dar nu se sparg. Cu 150 de gloante n-ar fi trait nici 5 secunde. Deci: nu se poate! Eu am in urma mea 25 ani de cariera militara dar n-am auzit de asa ceva. Pe la al 3-lea sau al 4-lea glont omul se duce in lumea celor drepti. Alicele sunt mult mai mici si pot sa nu faca atata rau si din cauza fortei slabe de penetrare.
Cat despre denumire nu exista o denumire speciala. La grenade si bombe se numesc schije. La gloante se numesc bucati de gloante. Alicele sunt special turnate pentru a nu distruge animalul, Se folosesc in special la pasari.