| Nycutza a întrebat:

puteti sa-mi spuneti care este ortografia cuvintului n-are, s-a facut, dat-o.Pentru cel mai rapid raspuns si corect dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Tsiitsix3 a răspuns:

N-are= - tine locul literei,, u''=nu are
s-a facut= a facut= verb la timpul trecut, s= pronume personal
dat-o= -o =pronumele, dat= a dat=actiuneahappy:X
fundha te rog:X

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cred ca n-ai formulat bine intrebarea.Pe tine te interesa probabil explicarea ortografiei acestor cuvinte."N-are"cratima semnifica rostirea intr-un tempo rapid a 2 cuvinte:negatia "nu" si verbul "are" care are drept rezultat caderea vocalei "u". "S-a facut":cratima exprima rostirea intr-o singura silaba a pronumelui reflexiv"se" si a verbului auxiliar"a". Rezultatul este caderea(elidarea )vocalei"e".Dat-o":rostirea ca intr-un singur cuvant a verbului "dat" si a pronumelui personal"o".

| cocolino884 a răspuns:

N-are= nu are.s-a facut=s-a facut.dat-o=dat-o