| Veteranul a întrebat:

Voi incepe sa scriu si sa fac impreuna cu un prieten muzica rap, eu compun versurile,el melodia si legat de asta am o intrebare,respectiv: ce se compune prima, melodia in sine sau lirica?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta, important este sa se potriveasca. Cred ca stii ca multe cantece sunt pe versurile unor poeti, unele publicate cu mult timp inainte, asa ca la acestea prima data au fost versurile. In alte cazuri se compune melodia si abia apoi se scriu versurile.

| LolaLollita a răspuns:

Unii au nevoie de melodie intai pentru inspiratie, altii scriu versurile intai si apoi fac negativul pentru ele. Insa e nevoie de munca in echipa, nu separat si sa le uniti apoi, ca nu iesebig grin