| IonelManoliu a întrebat:

Salutare!

Am 17 ani si as vrea sa stiu, in pasi simpli, ce demersuri ar trebui sa fac ca sa pot parasi Anglia si sa ma-ntorc in Romania, cu avionul, pe timpul verii, fara ca un parinte sa vina cu mine.

Multumesc mult pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| 00ioana a răspuns:

Dragă Ionel, din păcate, fără un însoţitor nu poţi părăsi ţara. Când vei face 18 ani, atunci vei avea dreptul să călătoreşti şi singur. Dar în momentul de faţă, ai nevoie de un însoţitor legal, fie un părinte, fie un alt adult, dar acesta trebuie să aibă o procură semnată de părinţii tăi prin care se legalizează trecerea unei graniţe alături de el.

12 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Din cate stiu iti trebuie procura de la ambii parinti ca iti permit sa faci calatoria, dar nu sunt sigur daca poti sa o faci neasistat. Logic ar trebui sa poti.

| anonimg a răspuns:

Se poate face procură prin ambasadă de către părinții tăi care sunt în România, către un adult din Anglia care poate veni cu tine în țară.

| Ionut58282856 a răspuns:

Si eu am 17 ani si nu poti singur fara procura

| AdrianFlorentinAdi98 a răspuns:

Dăcă nu ai împlinit 18 ani nu ai cum să pleci de una singura fără ei. Eventual, poți dacă îti dau ei acordul semnat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legal: intoarcerea in tara de domiciliu a unui minor se face fara orice act daca prin Cartea de Identitate dovedeste ca este din acea tara in care se intoarce. Partea proasta este ca minorii nu sunt acceptati de catre companiile aeriene. Poti (tu, major) sa delegi o persoana din personalul de bord sa insoteasca minorul dar atunci trebuie sa platesti serviciu suplimentar.

| IonelManoliu explică (pentru Emazio):

Daca pot sa calatoresc din Anglia spre Romania, fara ei, dar cu un insotitor de zbor, nu reprezinta nici o problema, chiar daca costa-n plus, multumesc!

| IonelManoliu explică (pentru Salontanul):

Din ce am inteles eu, cu ajutorul unei procure si platirea unui insotitor de zbor la care i se da dreptul de catre parintii mei sa ma insoteasca pe timpul zborului, o sa pot sa ma intorc in Romania, pe timpul verii. Zic bine?

| IonelManoliu explică (pentru 00ioana):

Deci pentru a parasii tara am nevoie de un insotiror de zbor si o procura. Multumesc mult, Ioana!happy

| IonelManoliu explică (pentru Emazio):

Mersi mult de ajutor!

| IonelManoliu explică (pentru Ionut58282856):

E bine ca poti intr-un fellaughing Acum trebuie sa aflu cum pot obtine o procura de-aia. Sa speram ca totul va fi bine!big grin

| 00ioana a răspuns (pentru IonelManoliu):

Cu drag!?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru IonelManoliu):

Partial! Procura nu este procura ci declaratie notariala si este necesara numai la iesire. La intoarcere, parintii tai iau legatura cu firma de zbor si platesc un insotitor de la zborul respectiv. Nu stiu daca toate companiile au aceata regula! S-ar putea sa fie si care nu necesita insotitor. Am inteles, de exemplu, ca la companiile aieriene turcesti si din Azerbaijan nu este necesar decat daca copilul are sub 5 ani!