| nashu40 a întrebat:

Salutare!
Am un stick primit de la un prieten pe care l-am folosit cateva luni, iar astazi mi-a cerut formatare daca vreau sa-l pot folosi si nu pot accesa datele de pe el sub nicio forma. Nu pot da de acel prieten de la care am stick-ul ca sa-l intreb daca l-a formatat inainte de a-l folosi prima data sau nu.
Am nevoie de acele date neaparat. Nu exista nicio metoda sa le pot accesa?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| carbon21 a răspuns:

Doar de pe Linux poți, fa-ti un cd cu el sa pornească de pe acesta. Așa am făcut și eu un un stick virusat. Pe Windows nu imi arată nimic pe el dar pe Linux am reușit, găsești multe versiuni pe internet, bafta. Și tutoriale pe yt

1 răspuns:
| 4ndr33y a răspuns:

Daca are MBR distrus fizic, nu se mai poate recupera nimic, daca e soft se poate prin 2 metode:
1. Reparare MBR cu programe specializate (Google is your friend)
2. Formatare rapida, apoi scanat cu program de file recovery (tot Google is your friend)