| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu ceva:
Mama mea nascuta in data de 17 Iulie 1954, vaduva de 5 ani, fara niciun venit, bolnava, cu 15 ani lucrati in CAP Prundu, as dori sa stiu cand se va putea pensiona si ce acte ii vor trebui.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, anexa 5, femei, se va putea pensiona pentru limita de varsta cu data de 1 mai 2014.
Daca spui ca este bolnava poate incerca sa obtina o pensie de invaliditate.
O sa aiba nevoie de acte cu care sa dovedeasca stagiul de cotizare (timpul cat a lucrat in CAP). Sanatate mamei si numai bine!