| mihaela_6958 a întrebat:

Buna ziua!
As dori si eu un raspuns de la dumneavoastra cu privire la iesirea mea la pensie.Asadar va las mai jos urmatoarele informatii:
. In Luna martie, anul acesta am implinit 50 de ani.
. Luna trecuta, mai exact in data de 24 Aprilie am implinit 34 de ani lucrati zi de zi.
. Am 21 de ani si 8 luni lucrati, numai grupa I de munca-metalurgie.
. Din anul 2001( aprilie) pana in anul 2005 (iulie) am grupa II de munca cu 100% - 3 luni la an.
. Din anul 2005( august) pana in 2006( august) m-am aflat in somaj
. Din anul 2006 pana in prezent lucrez cu forme legale.
CAT DE REPEDE MA POT PENSIONA?
Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca mai aveti pana la pensie. Puteti vedea in L. 19/2000, anexa nr. 3. De exemplu in perioada aprilie - iulie 2010 se pot pensiona femeile care implinesc varsta de 58 ani si 10 luni.
Si nu se stie daca atunci cand o sa aveti varsta limita de pensionare o sa mai fie in vigoare tot actualele reglementari, avand in vedere discutiile in legatura cu egalizarea varstei de pensionare si chiar marirea acesteia.

| alessia5158 a răspuns:

Fiecare Casa Judeteana de Pensii are cel putin un consilier! Asadar, cu cartea de munca( in cazul in care are mentionat in cuprinsul ei grupele de munca ) mergi la unul dintre consilierii Casei de Pensii, cat mai repede cu putinta, pana nu este promulgata noua lege a pensiilor! acesti consilieri au la indemana tabelele cu reducerea varstei de pensionare in raport cu data nasterii solicitantului, cu grupele de munca. Consilierul iti va spune exact data la ca-ti poti depune dosarul in conditiile Legii 19/2000

| ikram a răspuns:

Trebuie indeplinite cumpulativ conditiile: sa aveti varsta de pensionare si stagiul de cotizare. Plus ca la dvs se aplica lg 19/2000, fiind conditii speciale de munca, se reduc.

Uitati aici mai multe detalii: http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=181&t=Articole
http://www.lapensie.com/virsta.php