| 423423rw a întrebat:

Salutare TPU. As vrea sa imi spuna cineva experimentat daca pot sa plec din Romania in Germania cu masina personala folosind exclusiv google maps si sa ajung la destinatie fara probleme. Asta e una. A doua ar fi: De unde iau rovinieta pentru autostrazile din afara romaniei si cat mă costă pentru ca nu vreau amenzi si mai important cat timp e valabila acea rovinieta. Multumesc frumos! Zile bune!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cred că da.
Aici https://www.tolls.eu/ ai informații despre prețul vinietelor (și al carburanților), de unde le poți cumpăra (preferabil online) și cât sunt valabile pentru toate țările europene.

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca poti ajunge folosind gmaps, de ce nu ai putea?

pentru Ungaria poti lua online sau de la benzinariile Mol din tara inainte sa iesi, sau la orice benzinarie sau ghereta care vinde vignieta imediat dupa granita. La fel si in Austria.

| 423423rw explică (pentru suntserios):

Deci trebuie sa imi iau rovinieta pentru fiecare țară? Ma gandeam ca restul tarilor in afara de Romania sunt in Shenghen si ma gandeam ca trebuie sa cumpar doar una care e valabila pentru toata europa. Nu e asa?

| suntserios a răspuns (pentru 423423rw):

Rovinieta o iei doar in Romania. In rest se numeste vinieta. Si nu are nicio treaba Schengen cu vinietele. Da trebuie sa cumperi in fiecare tara care are asa ceva. Germania spre exemplu nu are.

| PabloEscobarGaviria a răspuns (pentru suntserios):

Vignieta tot rovinieta inseamna?

| PabloEscobarGaviria a răspuns (pentru 423423rw):

Trebuie sa iei rovinieta doar in Ungaria si Austria

| 423423rw explică (pentru suntserios):

Deci trebuie sa iau una din Ungaria pentru Ungaria, una de la o benzinarie din slovacia pentru solovacia, una din cehia pentru cehia?

| suntserios a răspuns (pentru 423423rw):

Da, din benzinarii, din vama sau online, dar cate una pentru fiecare tara

| mihai69 a răspuns (pentru 423423rw):

Ce să cauți prin Cehia și Slovacia, dacă tu ai de mers din RO în DE?
Drumul normal e prin H și A.

| 423423rw explică (pentru mihai69):

Trebuie sa ajung in Berlin, deci automat trebuie sa trec prin cehia si slovacia

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Daca omul vrea să ajungă în NE Germaniei?

| mihai69 a răspuns (pentru 423423rw):

Corect. Eu mă gândeam mai mult la zona de sud, sud-vest.
Să ai grijă la destinație de asta:
https://www.berlin.de/sen/uvk/en/environment/air/low-emission-zone/area/

| 423423rw explică (pentru mihai69):

Am un audi a4 b8 sedan 2010 manual 2.0 tdi 2010 euro 5 cu dpf. Pot circula cu el pe acolo?

| mihai69 a răspuns (pentru 423423rw):

Ai nevoie de un sticker pe care scrie clasa de poluare a mașinii.
Ca să mergi peste tot, trebuie să fie cu cifra 4, verde.

| 423423rw explică (pentru mihai69):

Pai am cifra 4 verde pe parbriz. Asta inseamna ca pot circula cu ea si in centrul Berlinului?

| mihai69 a răspuns (pentru 423423rw):

Se pare că ai luat mașina de; a un neamț. Cred că da, cu condiția să nu fie menționat și nr. de înmatriculare (schimbat între timp).

| 423423rw explică (pentru mihai69):

Pai are nr schimbate... Am adus o de acolo fara numere dupa am avut nr rosii dupa mi-am pus numere de Romania normale... Dar da. Am in continuare sigla aia cu 4 pe parbriz incercuita intr-un cerc verde.

| mihai69 a răspuns (pentru 423423rw):

Și sub cifra 4 e trecut VECHIUL număr de înmatriculare... Corect?

| 423423rw explică (pentru mihai69):

Scrie asa: 4 in cerc verde. In stanga tot pe cercu ala verde e un cerc rosu si inauntru lui scrie Unwelt ZONE si dedesup scrie o steluta SHK--WJ70 steluta si mai jos, o stampilă. E ok? Pot circula? Va dau funda daca imi ziceti va rog...

| mihai69 a răspuns (pentru 423423rw):

Cred că da.
Aici https://www.tolls.eu/ ai informații despre prețul vinietelor (și al carburanților), de unde le poți cumpăra (preferabil online) și cât sunt valabile pentru toate țările europene.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te bazezi 100% pe Google Maps.

| 423423rw explică (pentru sadrian46):

Ati avut vreo experienta neplacuta cu Google maps in afara granitelor?

| sadrian46 a răspuns (pentru 423423rw):

Nu eu ci o prietenă. A pierdut un avion din cauza asta. Așa că, și Google, și indicatoarele rutiere.

| UserRo10 a răspuns:

Poti folosii Google maps si Waze atata timp cat ai date mobile in roaming pentru actualizari ruta. La iesirea din tara fa plinul si trebuie sa cumperi Vinieta in Ungaria si Austria. Cel mai probabil mai alimentezi o data in Austria si asta e tot

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Poti sa folosesti google maps fara probleme si rovinieta iei din fiecare tara cum treci de vama o sa ai semne care te indruma.

| 423423rw explică (pentru PabloEscobarGaviria):

Deci trebuie sa imi iau rovinieta pentru fiecare țară? Ma gandeam ca restul tarilor in afara de Romania sunt in Shenghen si ma gandeam ca trebuie sa cumpar doar una care e valabila pentru toata europa. Sau nu este asa?