| GreyShaw a întrebat:

Salut, puțin ajutor vă rog!

Mâine trebuie să plec în Olanda cu maşina, am cumpărat rovinietă de la mall cu 82 lei, această rovinietă este valabilă pentru 10 zile prin toate țările prin care trec până în Olanda, sau în fiecare țară trebuie să cumpăr rovinietă?
Ex: Ungaria/Austria/Germania?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai luat doar pentru Romania. Fiecare tara are legile ei in ceea ce priveste vigneta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In fiecare țară trebuie sa cumperi. Mai exact Ungaria și Austria. In Germania și Olanda nu exista

| mihai69 a răspuns:

De fapt, cred că ai cumpărat vinietă de la (benzinăria) Mol, aia ungurească. Dacă scrie pe ea ceva gen "autopalia", e valabilă doar în HU.
Pentru Austria trebuie alta. O poți lua chiar din vamă (mă rog, la prima benzinărie).
În Germania nu se plătesc taxe de drum.

| Wr3nch a răspuns:

Prin fiecare tara unde treci iti trebuie o alta vinieta, depinde pe ce drumuri mergi.