| extremer11 a întrebat:

Intrebare: politica YouTube iti interzice sa folosesti cateva secunde dintr-un videoclip intr-un videoclip personal?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Depinde.
YouTube îți permite să remixezi, să parodiezi și să comentezi orice videoclip vrei tu, cat timp ceea ce arăți tu e necesar pentru comentariu/parodie. Asta cel puțin teoretic.

Dacă nu ești în cazurile de mai sus nu ai voie, chiar daca e vorba de câteva secunde.

Chiar daca teoretic ai voie in cazurile de mai sus tot e posibil sa primești claim say strike in mod eronat, chiar daca legal tu ai dreptate.

7 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Eu știu că da, din cauza dreptului de autor.

| doctorandus a răspuns:

Nu mereu. Dar trebuie sa fie scurt, si sa fie clar ca e vorba de comentariu, critica, parodie sau asa ceva.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu iti interzice nimeni asa ceva, caci nu este ilegal.
Problema apare cand nu vei mai primi monetizarea pentru clipul respectiv caci, mai devreme sau mai tarziu, cineva tot iti va da un strike pentru copyright claim.

| mustafateke7 a răspuns:

Nu este vreo problema, daca acest clip apare doar cateva secunde, depinde de drepturile de autor al videoclipului original.

| Blackpinkinthearea a răspuns:

Incalci drepturile de autor. Iar pentru acest lucru videoclipul tau nu va mai genera bani, mai mult, sunt sanse sa iei si strike. La 3 strike-uri ti se inchide canalul. Am patit si eu, facusem versuri la o melodie de-a Deliei, i-am folosit melodia si mi-am luat strike de la Cat Music. Iti sugerez sa nu faci aceeasi greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îţi interzice dar e posibil să iei copyright claim de la autorul al acelui clip original.

| extremer11 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Ca o completare la intrebarea mea, nu o sa vreau sa il bag la generare de bani pe YouTube, pentru ca stim cu totii ca banii de pe aceasta platforma sunt ca si cum nu ar fi. Mai exact vreau sa fac un videoclip de promovare a unei pensiuni din orasul meu, iar inaintea cadrelor mele din interiorul si exteriorul pensiunii vreau sa adaug cateva cadre din alte videoclipuri cu zone turistice din orasul meu.