Întrebare recomandată | AnaSt2001 a întrebat:

Se poate calatori singur, fara însoțitor cu avionul in strainatate daca esti minor (16 ani)?

5 răspunsuri:
| superAndrei a răspuns:

Nu,singur nu! Iti trebuie imputernicire de la parinti pe cineva deja major daca tu esti minor. Daca mergi cu un singur parinte iti trebuie imputernicire pe celalalt parinte, iar daca mergi cu amandoi nu iti trebuie deloc! Iar dacacalatoresti pe teritoriul Uniunii Europene ai nevoie doar de buletin! Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate calatorii singur, ca minor!
Pana la varsta majoratului (18 ani) poti calatorii numai insoti de parinti sau cu procura, fiind insotit de o ruda sau insotitorul de zbor.

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, se poate. Depinde de compania aeriană dacă oferă serviciul de însoțire minori (în cazul că plecarea este din românia spre altă țară).
Dacă vrei să călătorești între oricare alte două țări străine, fără vreo oprire în România, atunci poți călători fără probleme fără însoțitor după 16 ani.

| AnaSt2001 explică (pentru mihai69):

Vreau sa plec din Romania in Germania pentru cateva zile.
Aș putea fara însoțitor, doar cu o procura de la parinți?

| mihai69 a răspuns (pentru AnaSt2001):

Cum ziceam și mai sus - întreabă la compania aeriană dacă oferă serviciul de însoțire minori.
De exemplu: http://www.tarom.ro/......otiti.html