| Ioanadaniela16 a întrebat:

Știe cineva unde pot să fac o reclamație pentru o comandă pusă pe eMag? Pentru ca am dat o comandă de 4 anvelope pe data 7 și prima dată s-a pierdut o anvelopă, am refăcut comanda și aceeași problema și nu mai am răbdarea necesară să mai aștept. Mulțumesc frumos

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama la protectia consumatorului.

| Ioanadaniela16 explică (pentru Ioandelasal):

Știți cumva o adresă de mail sau un număr de telefon?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioanadaniela16):

Vezi pe site-ul oficial al ANPC, anpc.ro.

Bula
| Bula a răspuns:

Suna intai la firma vanzatoare si clarifica cu ei.
Daca nu se rezolva pe cale ameabila cu aceea firma, repeta reclamatia la eMag.
Doar in cazul nerezolvarii pe nici o cale anunta ANPC sau actioneaza prin judecatorie.

| Ioanadaniela16 explică (pentru Bula):

Rezolvarea a fost să mi se livreze cele 3 anvelope care nu au fost pierdute și să se mai dea o comandă pentru una care sper să nu se piardă încă o dată?

| Simpatic a răspuns:

Nu ne-ai zis daca este o vanzare eMAG sau vinde o firma terta?
daca este vorba despre un partener care vinde prin eMAG atunci te sfatuiesc sa iei legatura cu eMAG prima data, afla de pe suportul lor (chat) cui te poti adresa din cadrul eMAG fata de aceasta firma terta, cu aceasta plangere facuta, este posibil ca si eMAG sa fie mai selectivi cu acea firma terta! poti de asemenea sa le dai recenzie "pozitiva"!
poti sa te indrepti si cu sesizare catre ANPC (protectia consumatorului) insa nu stiu cat te va ajuta fata de faptul ca tu doresti anvelope mai repede! are relevanta mai putin daca acei seriosi sunt sau nu trasi la raspundere! dar iti inteleg nervii la adresa lor!

| Ioanadaniela16 explică (pentru Simpatic):

Este vânzare eMag și problema este ca se tot pierde o anvelopă în depozit și ei nu știu unde a dispărut așa ca prin magie dar mulțumesc pentru răspuns

| Simpatic a răspuns (pentru Ioanadaniela16):

Sunt tampiti daca fac asa ceva, dar in afara de faptul ca te-a facut sa pierzi timpul, nu ti-a adus totusi un prejudiciu
sunt persoane care au comandat de pe diferite platforme online gen cel.ro,pcgarage etc televizioare si le-au venit acele tv-uri cu display spart, chiar aici pe TPU o persoana s-a plans de acest lucru, probabil cei de la curier am distrus displayul din cauza manipularii gresite, si omul a ramas cu buza umflata ca nu a avut intuitia sa desigileze de fata cu cel de la curierat tv-ul...deci acolo problema mare
si aici este o problema dar nu una care aduce atingeri financiare
nu ar strica cum am zis un calificativ de 1 stea si o recenzie frumoasa fata de cei care tot au uitat anvelopa de mai multe ori

| Ioanadaniela16 explică (pentru Simpatic):

Nu ca ar ajuta cu ceva chestia asta dar o sa le las o recenzie foarte frumoasa de aceasta experiența "minunata"

| Simpatic a răspuns (pentru Ioanadaniela16):

Foarte buna ideeawinking
insa ai grija sa o formulezi in asa fel incat sa treaca de cenzura eMAG, la ei mesajele sunt toate moderate inainte de a fi postate pe site!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O reclamatie nu iti va aduce produsele mai repede sa stii, anulezi si iei din alta parte. Poti face si o reclamatie la opc

| Ioanadaniela16 explică (pentru suntserios):

Știu ca nu o să îmi aducă produse dar asta a fost bătaie de joc