| anonim_4396 a întrebat:

Un elev la postliceala, primeste vreo alocatie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la alocatia de stat pentru copii, atunci nu mai primeste si nu primeste nici bani de liceu, acestea se acorda doar pana la terminarea liceului ori pana la varsta de 18 ani. Numai bine!

| Eღilia62 a răspuns:

Nu,pentru ca alocatia se primeste pana la 18 ani iar la postliceala nu poti ajunge avand sub 18 ani.

| NuDauFunda a răspuns:

Pai cand faci postliceala se presupune ca ai deja peste 18 ani...

| Claudiina a răspuns:

Nu, la terminarea liceului nu se mai poate acorda alocatiahappy.
Iti spun sigur.

| ANONIMOO000000OOOO00000OOOO0000 a răspuns:

(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a statului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau profesional, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.
(4) Tinerii prevazuti la alin. (3) care repeta anul scolar nu beneficiaza de alocatie de stat, cu exceptia celor care repeta din motive de sanatate, dovedite cu certificat medical.

2. Legea nu face diferenta intre invatamantul de stat si cel privat.

3. De indemnizatie de somaj va putea beneficia dupa terminarea cursurilor scolii postliceale.