| Cornelia777 a întrebat:

Vrea să transfer fetița de la școala din Italia în Români, dar sistemul este diferit. Are 9 ani și este în clasa a 4 in Italia. In Romania în ce clasă va fi?

3 răspunsuri:
| vlllaaddd a răspuns:

Nu e adevarat ce spune Estera, la 7 ani esti clasa 1, la 8 ani clasa 2, la 9 ani clasa 3, la 10 ani clasa 4, la 11 ani clasa 5, la 12 ani clasa 6, la 13 ani clasa 7, si la 14 ani clasa 8

| Standt a răspuns:

Daca sistemul e diferit, inspectoratul va tine cont de ce a invatat pana acum. Ca sa nu aiba materie sarita. Ca asa nu va intelege nimic.

| Estera285 a răspuns:

În România va fi în clasa a 2-a.