| anonim_4396 a întrebat:

sa ma transfer la scoala in italia sau sa stau tot in romania(sunt clasa a8a)
voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| denysa a răspuns:

Stai in Romania ii foarte nasol in Italia. nu merita deloc. inveti doar prostii ii foarte foarte najpa. am mers pentru 2 ani acolo. primul an l`am trecut cu greu ca nu stiam asa bine limba al doilea an era sa raman repetenta doar pentru ca nu stiam toate prostiile lor. dar m`a trecut pnetru ca i-am rugat si le-am zis ca vin inapoi in Romania sa nu repet si in Romania clasa asa ca m`au trecut din mila si scarba ca altfel. iti zic... stai in Romaniahappy funda? app sa stii ca se merge si sambata la scoala la unele de fapt. nu ai asa multe pauze ca aici. sunt foarte stricti.si multe regului la noi mai iti aprinzi o tigara in pauza in baie in curte la scoala dar acolo. iadu pe pamanthappy

12 răspunsuri:
| Dreamin a răspuns:

Deodata ce incepi liceul aici cred ca nu mai are sens sa te intorci pana cand termini facultatea.
eu sunt deja de 4ani aici.si nici nu ma gadesc sa ma duck in Romania la liceu ptk miar veni forte greu... daca tu cunosti limba o sti vin ff usor. numai ca inceputul e greu ca toate inceputurile tongue

| Stefania3001 a răspuns:

Buna! Acum nu stiu ce as face, eu zic ca ar fi o ocazie buna sa te duci la scoala in Italia, dar dupa ce termini generala
Funda?big grin

| Raluu a răspuns:

Adriana eu nu m-as transfera. Am un prieten care s-a transferat si a pierdut un an pentru a invta limba(asa pierd toti romanii obligatoriu). Eu in locul tau as ramane in tara :-x aici e mai bine. Sfatul meu este sa ramai aici kiss Take care!:-)

| annika a răspuns (pentru Raluu):

Hihihi ce vorbesti acolo ca nu este deloc asalaughingdaca tu nu vrei sa pierzi nu pierzi nici un an.Despre ce obligatoru vb laughing

| stefan6541 a răspuns (pentru Raluu):

Nu chiar obligatoriu ca eu m-am transferat anul asta si nu am avut nevoie sa repet nici un anwinking.

| FaraNumeNuoah a răspuns:

Salut!

Eu sunt in Italia, intr-un fel e bine aici dar cu scoala daca nu sti limba e fff greu iti din proprie experienta eu sunt acum la clasa mai mica ca rtine si am de invatat triplu nu te duce! Daca e nevoie urgent trebuie sa inveti limba dupa cum se conjuga verbele pentru ca aici sunt multe moduri si grele.La matematica, chiar daca unii spun ca nu sunt buni italieni ca nu se invata aici ca bla bla bla, nu e adevarat! Sunt ffff avansati! Toti cei care spun nu au aflat-o pe pielea lor! Eu zic sa stai aici, iti gasesti un liceu bun, si totul ok, daca te duci in Italia e ca si cum ai incepe din clasa |. Nu ai sa intelegi nimic si vei fi bata sh uite asa o sa iti strici viitorul[din puctul meu de vedere], cel putin pentru mine e ff greu mai ales daca u acolo ai invatat istoria si geografia alta si acolo e alta despre Italia nu?

Aici[in Italia] cum e la noi 1-4-5-8 in aceeasi scoala
la ei i --1-5 intr-una si6-8 intr-alta

in 6-8 trebuie sa alegi ce limba vrei sa faci franceza si spaniola acum depinde, va trebui sa stii una dintre astea.Iti zic eu, romai in Romaniawinking

c0L0r

| FaraNumeNuoah a răspuns:

@Raluu uite eu de exemplu nu am ramas un an, pentru ca m-am dedicvat la limba un timp, in fiecare zi si acum stiu ff bine limba

Dar cu majoritatea asa se intampla

| FaraNumeNuoah a răspuns:

@denysa

da se merge si sambata, dar doar dintr-a 6 in sus, bine clar cum tu esti intr-a 8 nu mai conmteaza, dar daca sti scolile pe acolo, mai sunt si unele la care nu se mergewinking

Cel putin la mine in oras asa ewinking

| Vanilliaaa a răspuns:

Daca ti se ivit aceasta ocazie merita sa pleci in Italia pentru ca in Romania nu o sa ai un viitor stralucit.Eu as plecawinking Limba nu e foarte grea, se invata repede si e foarte asemanatoare cu romana.
Successkiss

| danutzst13vl a răspuns:

Pffff e foarte nasol in Italia eu am 2 luni aproape 3 si nu stiu amre lucru...referitor al limba.dar la scoala e nasol eu sunt la o scl in care sambata nu merg.Dar profii sunt ca naib anote de rahat etc etc.eu am pauza de 10 min la fiecare 2 ore.acum nu stiu.dar scl e nasooooalaaa rau sad sper sa trec.asta e important. Sunt in a 9-a in Italia. I in ro am terminat-o dar venind aici a trebuit sa o refac.

| anda_2948 a răspuns:

Buna! Sfatul meu e sa te transferi in Italia, limba italiana se invata, asta depinde de tine cat de repede prinzi. Si eu am o fetita care termina cls a 8 a anul acesta in Romania si vreau sa o transfer la liceu in Italia. Ea stie sa vorbeasca si sa scrie in lb. italiana asa ca ii va veni mai usor. Problema e ca am auzit ca se fac inscrierile pana pe 12 februarie. Tu ai auzit ceva de genul asta AdRiAnA? Si aud mai multe pareri :altii spun ca trebuie Declaratie de valoare... altii spun ca nu e nevoie. Tu ai mai multe informatii?

| accoqr a răspuns:

Eu sunt in Italia de 3 luni,si vreau sa spun ca nu imi place deloc,sigur situatia financiara este mult mai buna si sunt impreuna cu parintii.
La scoala insa este oribil, ore de luni pana sambata, ai o singura pauza de 10 minute,crede-ma ca notele se pun pe merit, nu cum m-am obisnuit eu sa merg la scoala fara sa invat cu saptamanile, limba sa zicem ca o prinzi destul de repede dar eu am dezavantajul ca m-am mutat la mijlocum primului sem al clasei a-11-a si asa am ajuns ca la 18 ani sa fiu in clasa a 2 a care ar fi echivalentul clasei a 10-a, fara sa stiu limba.nu ma mai intind cu vorba, in concluzie sa nu crezi in mitul ala cum ca in Italia scoala ar fi floare la ureche ba din contra! Multa bafta big grin