| nyoentox2002 a întrebat:

Vreau idei de arme legale pentru autoapărare!

66 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pumnul

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Nu știu să bat

| Sawarekh a răspuns (pentru suntserios):

Pana dai cu pumnu, iti da cu lama.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un caine din rasa ciobanesc. Mie imi plac ciobanestii germani si caucazieni. Sunt usor de educat, si atenti cu oamenii. In general calmi, dar daca ceva li se pare suspect... Sunt agresivi (cu strainii).
Nici ursu' nu se ia de tine, daca ai un caine din ala.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Inteligenta.
2. Fuga.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Apoi dacă fugi cazi de prost și ești considerat o pzd

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vezi punctul 1. In 99% din cazuri esti prost pentru ca te-ai pus singur in situatia de a fugi. Si e preferabil sa fii "considerat" de niste imbecili "o pzd" decat sa fii zmeu la bulau. Am fost atacat in cateva situatii de-a lungul vietii, le-am dat-o idiotilor si in inferioritate numerica (eu vs 2 de doua ori), insa de cele mai multe ori fac tot posibilul ca sa evit sau sa para ca au de ce sa se simta bine (mi-am luat de vreo 2 ori niste picioare care pareau lovituri mult mai puternice decat au fost, tocmai pentru ca m-am eschivat partial, si dupa puteam sa rup capul de fiecare data cui a dat, dar mai erau si altii prin jur, si nu se lasa bine). Fuga e cea mai buna modalitate de autoaparare, repeta asta pana iti intra bine in cap. De exemplu te ataca un bou beat, te eschivezi sau il lovesti un pic, ajunge cu capul in bordura, moare boul. Poate justitia te absolva, dar ce crezi ca o sa creada familia aluia? Si daca e genul care te ataca de-aiurea pe strada, nu cred ca familia e de bibliotecari si preoti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In-te-li-gen-ta!

| relian a răspuns:

In RO nu este legal nici o arma, cel putin fara permis de port arm in cazul armelor de foc.

Daca excludem armele de foc, in RO nu ai vori cu absolut nici o arma, nimic, nici de aparare nici xde atac, nici de unele laughing nici spray, nici macar cutit de carton laughing

Asa ca lasa armele legale, pune mina pe o carte legala, poate aia iti mai deschide mintea, asa vei putea gasi, afla si tu informatii care te intereseaza, fara sa intrebi pe altii

| nyoentox2002 explică (pentru relian):

Nu îmi plac cărțile și niciodată nu am avut răbdare să le citesc

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu arme!
Mai bine sport de contact, ce zici? Daca unuia i se pune pata pe tine, nu prea te ajuta armele.Macar inveti sa te aperi.

| gabicoo a răspuns:

Bâta de baseball!

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Dar pentru prostie nu vrei sfaturi de aparare?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns:

Violenta nu e legala in niciun mod, dar daca tu esti cel agresat poti avea dreptu sa te aperi, insa in anumite metode, nu inseamna ca poti sa bagi un briceag in el si sa il omori, sunt sprayuri cu piper de exemplu pe care ai dreptu sa le folosesti daca esti agresat

| vlllaaddd a răspuns:

Iti recomand un briceag bro, nu e legal dar macar faci treaba cu elwinking

| nyoentox2002 explică (pentru vlllaaddd):

Nu vreau să am probleme cu politia, dar dacă vrea cineva să mă atace să îl sperii și nici nu o să mai fiu luat de prost

| vlllaaddd a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ii spui " pai ce era sa fac, sa stau sa ma bata "?

| vlllaaddd a răspuns (pentru vlllaaddd):

Sau mai poti sa folosesti un spray cu piper sau pumnal

| Ilovedinero a răspuns:

Apuca-te de un sport de contact ca pana bagi mana sa scoti arma celalalt iti baga doua croșee

| nyoentox2002 explică (pentru Ilovedinero):

Sportul de contact nu te ajută cu nimic, trebuie să invăt bătaie de stradă

| Ilovedinero a răspuns (pentru nyoentox2002):

Bda, sportul de contact te ajuts cu conditie fizica buna, disciplina si autodisciplina, te invata cand trebuie sa sari in garda si cand e bine sa stai la 3 m si msi ales in bataie te ajuta pentru ca sunt fata si iti spun din propria experienta ca s-a ajuns sa am o altercatie cu un barbat in fata blocului pana si-a luat ciobanu meu pozitia de cal care da cu picioarele i-am dat un uppercut in barba de era sa ii mut maxilaru la spate.

| Ilovedinero a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sportul de contact te dezvolta si te ajuta sa evoluezi din toate punctele de vedere. Orice sport te ajuta pe strada fiindca in toate iti dezvolti autoapararea, viteza, viteza exploziva, forta si toleranta la lovituri.Cand vine unu si isi ia pumnu din fundu gradinii si tu il rezovi cu o scurta crezi ca mai are vreun tupeu sa mai miste i data pumnul?

| Drake21 a răspuns:

Picior + stanga-dreapta-stanga

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

Spray cu piper sau taser.

| Anitta97 a răspuns:

Dați demisia de la Glovo laughing

| Dreeperu a răspuns:

1.Pistoale sau spray cu gaze
2. Pistolul cu bile de cauciuc
3. Tazer
Conform legii 295/2004 din România, cei care posedă arme de autoapărare au dreptul să poarte o singură armă neletală în vederea autoapărării (dintre cele achiziționate legal). Arma se poarta doar cu avizul care atestă dreptul de port și folosire.