| Monyyyyy a întrebat:

Spray-urile cu piper pentru autoapărare sunt legale asa-i?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Esti in Romania deci asteapta-te la orice. Ai putea fi chiar trasa la raspundere, sa spuna ca tu l-ai atacat si sa il creada pe el...

| Monyyyyy explică (pentru Bondarel99):

Mai bine îl folosești decât sa fi violată sauomorata

| Bondarel99 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Da, asta e clar.

| Monyyyyy explică (pentru Bondarel99):

Nu doar așa adica nu e ca și cum i fac rau. Doar îl Orbești nițel.In ce tara trăim mai bine i cred pe nemernici

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Da, sunt legale.

| claudiad a răspuns:

Chiar ieri am citit in legislatie ca este ilegal sa ai asupra ta substante lacrimogene. Si eu ma gandeam sa imi iau si inca ma gandesc, insa aparent este ilegal sa il ai. Adica de exemplu daca esti agresata si dai cu spray, ala poate sa mearga la politie sa te reclame si tu spre deosebire de el nu vei putea dovedi ca te-a agresat. El da. De asemenea, spray-ul cu piper este destul de periculos. Sunt cazuri in care oamenii au murit, si nici nu trebuie sa dai cu el la un centimetru de fata, ca in filme. E suficient la 1 metru si poate sa moara, pentru ca e o concentratie foarte mare de piper ce te face sa tusesti foarte des, atat de des incat ti se blocheaza caile respiratorii si efectiv nu ai cum sa respiri deci mori.

| Monyyyyy explică (pentru claudiad):

O prietena de la Academia de politie a spus ca sunt legale pentru autoapare. Pentru ca nu mori și nu e cu piper.Se vând legal dacă nu s-ar vinde nu ar fi

| AnaCristitudorq a răspuns:

Din câte stiu eu, da.