| SinonZul a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un router wireless si am cateva nelamuri:
- am internet pe pc prin cablu, presupun corect ca acest cablu se va conecta la router si va fi nevoie de alt cablu sa conectez routerul de pc?
- de care cablu?
- se poate o sugestie pentru un router intre 75 si 115 lei?
Niste explicatii mai pe larg cum functioneaza si cum se instaleaza un router ar ajuta.
multumesc

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Acel cablu e ieftin, insa trebuie sa vina in cutia routerului. nu trebuie sa il cumperi.

| SirRaul a răspuns:

Pai daca e wifi laughing normal ca nu ai nevoie de nici un alt cablu, bagi cablu de la net in router unde scrie (WAN), faci setarile la router(te ghidezi dupa manual), apoi te conectezi de pe pc si gata :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de alt cablu daca iti iei router Wireless, conectezi cablul acela la router. Si nu iti putem da noi nicio sugestie, doar daca nu il cumperi de pe net. Dar cel mai bine, du-te la mall sau undeva si intreaba functionarii.

| SasNetRomania a răspuns:

Depinde de net! ce net ai?
nu toate routerele sunt compatibile cu netul tau.
instalarea este relativ simpla
1) bagi routerul in priza cu transformatorul lui
2) in mufa WAN bagi firu de la net
3) in celalalte libere unu din ele pcul restul libere
4) ai net prin wi fi
5) trebuie configurat urmand adresa pe un browser web gen 192.168.1.1 sau 0.1 la sfarsit.

| hp8510p a răspuns:

Cablul ala de care zici tu ca intra in pc il gasesti in cutia routerului si il conectezi la router si pc doar prima data cand il configurezi(ii faci setarile) cu ajutorul cd-ului cu software-ul pentru router si apoi nu mai trebuie tinut conectat la pc.Si cel mai bun router in banii aia este Tp-Link Tl740N.Cauta si tu pe net sa vezi pretul(intre 60 si 90 de lei, depinde de magazin)

| Reyskate99 a răspuns:

Cu router mai primesti un cablu, cel de la internet il bagi in router iar cel de la router din router in Pc si gasesti si 70-80 de lei dar mai bine sa iti iei unul mai bun si sa bata pe o suprafata mai mare.