| scipianus a întrebat:

As fi interesat sa-mi cumpar un Ipod Touch si vreau sa am internet wireless.
Solutia ar fi un router wireless, dar nu prea stiu multe despre ce inseamna un router wireless.Anume vad ca majoritatea trebuie alimentate la priza(am vazut putine cu baterie, sa fie portabile) si legate la calculator printr-un cablu de retea.Atunci cand il conectez la PC il setez si dupa aceea mereu cand vreau sa am internet wireless pe Ipod Touch sau PSP trebuie sa am routerul conectat la PC? Adica nu e ceva gen sa-l setez o data si dupa sa functioneze individual, chiar daca trebuie bagat in priza, dar sa-l pot cara dupa mine fara sa am nevoie sa-l conectez la vreun PC pentru a porni internetul wireless.Va rog sa-mi dati si mie mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Sal
internetul prin wireless e pentru scutirea de cabluri.

Cablu care trebuie sa intre in calculator (cel de internet) il bagi in routeru wireless. Deci trebuie sa cumperi unu. Cand il cumperi iti da un cd de instalare pentru pc (driveru). Conectezi routeru la internet apoi faci setarile in pc. Dupaceea ai net la pc cu ajutoru routerului.
Deci pana aici e ok. Faza e ca, cu cat e mai aproape de sursa, calculatoru cu atat ai viteaza mai buna.
wireless'u va fi inlocuitorul modemului de iti da netu.
Bun.

Cand te conectezi cu ipodu nu trebuie sa ai pc deeschis ci routeru sa aiba conexiune.
Restu face ipodu.

internet wireless nu o sa poti avea cu baterii.
ala e la tine acasa cu un router specific wireless

Daca vrei sa pleci in deplasari la mare sa zicem... si vrei sa ai net wireless tu cazezi la un hotel care are internet wireless.
De acoo te poti conecta.
Sa iesi in oras cu prietenii si sa ai internet prin wireless nu ai cum. Decat daca e o sursa. SI aia nu o gasesti oriunde.
Atunci apelezi la credit

4 răspunsuri:
| Saibot a răspuns:

Se pare ca nu prea stii ce-i ala un router wireless. Efectiv bagi cablul de internet de la providerul tau in router si te vei putea conecta oricand de oriunde din casa la internet cu ipodul. Atat trebuie sa stii, alte detalii nici nu ai nevoie.

| scipianus explică:

Si deci nu exista nimic sa pot lua cu mine pentru a avea internet wireless fara sa trebuiasca sa fie vreun PC prin preajma?

| andrei007 a răspuns:

Ruterul este cea mai buna solutie pentru ipod touch si psp pentru ca ele au wi-fi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu Ipod Touch de 32 gb daca
te am tere sunama 0726818073