| GiorgianaSilvia a întrebat:

Vreau si eu cateva informatii utile despre facultatea de litere, mai exact despre departamentul de jurnalism si stiinte ale comunicarii.as vrea sa aflu cat mai multe posibil despre acest subiect.

1 răspuns:
| CatozAkuma a răspuns:

F. J. S. C. şi-a impus prestigiul profesional în rândul şcolilor şi al instituţiilor academice de profil atât din România, cât şi din străinătate. F. J. S. C este preşedintele Asociaţiei Şcolilor de Jurnalism din Europa de Est şi Centrală. Este membru asociat al Asociaţiei Europene de Formare în Jurnalism (EJTA) cu sediul în Maastricht, al Reţelei Şcolilor Francofone de Jurnalism "Theophraste Renaudot", al Centrului European de Cercetări în Comunicarea de Masă al ORBICOM-UNESCO (reţeaua internaţională a catedrelor de comunicare).
Anual, studenţi şi profesori ai F.J.S.C. sunt cuprinşi în programe europene de jurnalism sau programe de schimb de experienţă universitară şi jurnalistică cu ţări din Europa de Est şi occidentală. Avem relaţii academice şi de cercetare cu instituţii prestigioase din străinătate, cum ar fi: Ecole Supérieure de Journalisme din Lille, Université du Quebec din Montréal, Mid Sweden University din Suedia, Université de Grenoble din Franţa, Université Paul Valéry-Montpellier din Franţa, etc.
Alte ştiri
Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicării este prima facultate de jurnalism înființată după 1989, fiind recunoscută pe plan național și internațional drept un spațiu al formării profesionale la cele mai înalte standarde.
FJSC are programe de studiu acreditate de către ARACIS (Agentia Română de Asigurare a Calității în învățământul Superior) si ofera posibilitatea formarii profesionale pentru mass-media (radio, televiziune, presa scrisa, presa de agentie, jurnalism online), în relatii publice si publicitate.
Toate diplomele si atestatele eliberate de FJSC sunt recunoscute oficial.

CONDUCEREA FJSC - 2016 - 2020
DECAN: Prof. dr. Mihai COMAN
PRODECANI:
Lect. dr. Valentin VÎLCU
Conf. dr. Camelia CMECIU
CONDUCEREA FJSC - 2012 - 2016
DECAN: Prof. dr. Viorica Aura PĂUȘ
PRODECANI:
Prof. dr. Mirela LAZĂR (responsabil cu relațiile internaționale, resursele umană și statele de funcții)
Conf. dr. Raluca RADU (responsabil cu activitatea științifică și didactică, asigurarea calității programelor de studiu și raportările anuale)
Lector dr. Valentin VALCU (responsabil cu activitatea studențească, burse și cămine)
ȘEFI DEPARTAMENTE:
Școala doctorală: Prof. dr. Mihai COMAN
Departamentul de Antropologie Culturală și comunicare: Prof. dr. Daniela FRUMUȘANI
Departamentul de Jurnalism: Conf. dr. Oana BĂLUȚĂ
Departamentul de învățământ la distanță: Conf. dr. Antonio MOMOC

Specializari licență - ACREDITATE ARACIS
Jurnalism
Comunicare sociala si relatii publice
Publicitate
Jurnalism - ID
Comunicare sociala si relatii publice - ID
Publicitate - ID
ADMITERE LICENȚĂ
http://www.fjsc.unibuc.ro/home/licenta/informatii-despre-admitere
Programe de masterat zi - cu durata de 4 semestre - Acreditate ARACIS
Managementul instituţiilor mass-media
Campanii de comunicare in relatii publice si publicitate
Productie multimedia si audio-video
Teorii si metode de cercetare in stiintele comunicarii
Comunicare corporativa
Jurnalism tematic
Jurnalism politic
Mass media, dezvoltare, societate (in limba franceza)
Programe de masterat cu frecvență redusă - cu durata de 4 semestre
Comunicare corporativa
Jurnalism tematic
Doctorat
Doctorat in ştiinţele comunicării - cu frecvenţă
Doctorat in ştiinţele comunicării - fără frecvenţă