| Dinu_Rares_1998 a întrebat:

Acest processor pe nume i5 9400f poate fi activat funtia de turbo boost pentru ca el are o frecventa de 2.9 ghz si as vrea sa o maresc la 4.1 ghz pe o placa de baza Intel H310 pc-ul meu este acesta: https://www.cel.ro/......3MjMmMQ-l/

Si cum as putea asta va rog sa imi explicati!

Răspuns Câştigător
| gamersamp12 a răspuns:

Nu recomand turbo bust. De ce crezi ca procesorul tau are 2. 9Ghz din fabrica. Turbo bust o sa te tina vrei 5-6 luni dup care o sa trebuiasca sa cumperi alt PC sau intr-un caz fericit doar procesor.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

De obicei e activat automat, turbo bust porneste doar in momentul cand e nevoie de turbo bust.

Fa un Intel Burn test si vezi daca iti creste frecventa.