| flaviuss04 a întrebat:

Https://www.cel.ro/......SI0MD0v-l/ e ok pc-ul la banii astia sau nu? Si vreau sa stiu daca pot face upgrade la procesor pe placa asta de baza (tot un procesor de la Intel) mersi

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă-l vrei, ia-l
dacă vrei să economisești vreo una mie lei, mai stai măcar șase luni

| flaviuss04 explică (pentru sierra1):

Te.am întrebat dacă e ok, nu dacă pot sa mai economisesc bani,

| sierra1 a răspuns (pentru flaviuss04):

NU e ok, procesorul e subdimensionat nevoilor tale

| marinaru777 a răspuns:

Procesorul i3 este ok e generatia a 10 a nu ai ce schimba la el, placa video e ok 4gb ram, RAM are 8gb ddr4 2666 mai poti pune inca 8 dar citeste aici sa fie aceeasi frecventa si latenta
https://www.google.com/......tau/%3famp
HDD ssd 250 gb e cam mic. Parerea mea la prima investitie un ssd 512 gb iar apoi 8gb RAM. Daca nu joci jocuri mari momentan e suficient.

| flaviuss04 explică (pentru marinaru777):

Mersi, dar un prieten zice ca i3.ul e de rahat chiar e?
Si dacă ai mai putea sa imi spui care e mai ok sa îl cumpăr asta https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/firstgear/gaming-rift-gtx/ sau primul.

| marinaru777 a răspuns:

Eu personal l as lua pe primul i3 generatia a 10 decat i5 gen a 9a, primul are si frecventa de lucru mai mare totusi nu vad in descrie chache ul pe lvl 3 care conteaza. Eu optez pentru i3. Mai intreaba dar sa zica si de ce e mai slab i3 decat i5.

| flaviuss04 explică (pentru marinaru777):

Ai un Instagram sau un mesenger sa putem vorbi?

| marinaru777 a răspuns (pentru flaviuss04):

Am verificat pentru tine m chace ul care conteaza f mult acel i3 are 6 M chace iar i5 are 9 M chace deci i5. Uite si diferentele dintre ele.
https://www.cpubenchmark.net/......s?/cpu.php

| flaviuss04 explică (pentru marinaru777):

Pai și zici sa îl iau pe cel cu i5?

| marinaru777 a răspuns (pentru flaviuss04):

Am zis ca e putin mai bun dar la pc garage ce ai postat tu vad ca nu mai este pe stoc.