| 3456mmmm a întrebat:

Am acest laptop si nu stiu ce ma pot juca pe el fara sa il/ fortez/ Laptop LENOVO IdeaPad 3 15ALC6, AMD Ryzen 5 5500U pana la 4GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, AMD Radeon Graphics, Free Dos, Arctic Grey va rog sa imi dati ceva idei de ce ma pot juca

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca are placa video integrata nu poti juca jocuri de actualitate care au cerinte la capitolul grafic!
Poti juca eu stiu cateva jocuri din categoria indie care nu pun accent mare pe GPU!
targetul acestui laptop sunt cei care lucreaza mai mult tip office sau elevii care lucreaza pentru scoala!
Am cautat specificatii in ceea ce priveste placa video integrata denumita generic AMD Radeon Graphics si am gasit urmatoarele : GPU name Radeon RX Vega 7

cand vei vrea sa joci un joc video sa tii cont de acest model de placa integrata si anume Radeon RX Vega 7

Daca imi aduc aminte bine de la orele de informatica, regula spune ceva de genul ca pe placa video integrata o ajuti din memoria RAM, cum o ajuti? alocandu-i procente din memoria RAM
Se numeste Shared Memory!

Nu o sa poti sa joci decat foarte putine jocuri pe setari 1920x1080 cu aceasta placa video! Dar umbland la setari si alegand detalii minime incerci la ce jocuri ai instalate.
Verifici din task manager nivelul de "incarcare" al placii video (in tab-ul performance)

1 răspuns:
| UtilizatorTpu17423 a răspuns:

Un prieten de al meu are un laptop asemănător.
Contrar cu ce spun mulți oameni despre plăcile video integrate, cu plăcile video integrate AMD modelele apărute în ultimii 3/4 ani te poți juca mai multe jocuri decât ai crede inițial.
Prietenul meu, după ce a urmărit câteva tutoriale, a făcut anumite optimizări rapide în setări la Windows și în setări la aplicația de la AMD pentru driver placă video. A testat mai multe jocuri, într-adevăr la unele dintre ele a trebuit să dea detaliile la minim/aproape minim și rezoluție ori 1080p ori 900p, dar la altele a mers foarte ok cu detalii mai mari.
Iată câteva dintre jocurile pe care le-a încercat: CS 2, GTA 5, Rocket League, Fortnite, Minecraft, Roblox.
Toate au mers foarte ok, la unele a folosit detalii de grafică mai mici, iar la altele detalii mai mari. Laptop-ul lui ba chiar este un model un pic mai slab decât al tău. Contează mult să optimizezi setările în driver-ul de la AMD, și să ți laptop-ul la priză când te joci.
În concluzie, așa cum am zis, ai extrem de multe opțiuni, lejer merge CS 2, GTA 5, Rocket League, Minecraft, Fortnite, Roblox, și MULTE alte jocuri.
La unele vei folosi detalii mai mici, iar la altele detalii mai mari.