| miny1234 a întrebat:

Am achizitionat sh placa video http://www.emag.ro/......E9SW3BBBM/
Are nevoie de doua alimentari cu 6 pini.
Mai am un proc q8200 (95w).
Sursa este http://www.emag.ro/sursa-thermaltake-litepower-500w-lt-5 00p/pd/E8C6NBBBM/ are 2 alimentari pentru placa video cu 6-8 pini, ceea ce este ok.
Se incalzeste foarte putin sursa cand este placa video in load.
Sunt nedumerit de tensiunea pe linia de 12 v, care de la 12.144 cu placa video veche a scazut la 11.880.Este posibil sa nu duca sursa?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Stai calm, Salontanul e complet pe linga. Poate ne explica el noua cit consuma sistemul tau in full load si de unde scoate el consumul ala. 4870-ul papa maxim 160 W, deci cu tot cu procesor si cu tot restul sistemul tau n-are voie sa suga mai mult de vreo 300-320 W din sursa. Asta inseamna un load de vreo 65%, ceea ce e mai mult decit lejer. Poti sa bagi un 3d mark sau un benchmark de joc care sa ruleze vreo 15-20 de minute si sa vezi cum stai cu temperaturile si tensiunile. Personal recomand modulul de burn-in de la AIDA64, e foarte bine facut. Dai sa streseze toate componentele si vezi cam pe unde se stabilizeaza temperaturile si tensiunile.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand dai un link nu scrie nimic unul sau doua spatii. Lasa-le libere. Ai incercat sa intri pe primul link? Ai sa vezi ca nu merge. Eu ma descurc ca stiu chestia.
Bun! Acum sa trecem la ce te intereseaza. Eu cred ca sursa este slaba. Majoritatea surselor nu dau cat scrie pe ele. Cele mai multe nu ajung nici la 70% din ce scrie. Sunt niste programe de calculat puterea necesara. E adevarat ca sunt cam vechi dar prin aproximatie merge.
http://www.coolermaster.outervision.com/
http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
http://www.enermax.outervision.com/
Ai sa constati ca sursa ta este foarte slaba tinand cont ca poate sa dea cel mult 350W.

| miny1234 explică (pentru Salontanul):

Deci este posibil sa se arda, desi nu se incalzeste in jocuri?

| Salontanul a răspuns (pentru miny1234):

Nu dar nu poate sustine componentele si totul va fi cu lag.

| miny1234 explică (pentru KodrutZ):

La asta m-am gandit si eu cand am cumparat placa

| KodrutZ a răspuns (pentru miny1234):

Sper ca nu ai dat mai mult de 200 RON pe ea...

| miny1234 explică (pentru KodrutZ):

170 ron, daca era peste 200 mai puneam 100 si luam de pe eMAG.

| KodrutZ a răspuns (pentru miny1234):

A, bun pret. Ce naiba sa mai iei de pe eMAG, ca noi nu mai gasesti de vreo citiva ani 4870-uri... luai un GTX 750 si nu te mai durea capul de consum. Chiar au facut treaba NVIDIA cu astea ultimele. Am un 750 Ti si e ridicol de rece si rupe tot, mai ales ca eu am monitorul 1280X1024...

| miny1234 explică (pentru KodrutZ):

Stiu ca nu mai gasesc, dar luam ceva echivalent pe la 300-350 ron dar momentan nu dispuneam atatia bani.

| KodrutZ a răspuns (pentru miny1234):

Stai calm, Salontanul e complet pe linga. Poate ne explica el noua cit consuma sistemul tau in full load si de unde scoate el consumul ala. 4870-ul papa maxim 160 W, deci cu tot cu procesor si cu tot restul sistemul tau n-are voie sa suga mai mult de vreo 300-320 W din sursa. Asta inseamna un load de vreo 65%, ceea ce e mai mult decit lejer. Poti sa bagi un 3d mark sau un benchmark de joc care sa ruleze vreo 15-20 de minute si sa vezi cum stai cu temperaturile si tensiunile. Personal recomand modulul de burn-in de la AIDA64, e foarte bine facut. Dai sa streseze toate componentele si vezi cam pe unde se stabilizeaza temperaturile si tensiunile.

| miny1234 explică:

Deci merge :d