| teodor20095 a întrebat:

Am dezactivat din greșeală tasta win și acum nu mai știu keybindu

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Tasta "Win" (sau "Windows") este tasta cu logo-ul Windows care se află generalmente între tasta Ctrl și tasta Alt din dreapta tastaturii tale. Poate fi folosită pentru a accesa meniul Start din Windows sau pentru a efectua diverse acțiuni, cum ar fi deschiderea Task Manager sau a Calculatorului.

Pentru a reactiva tasta "Win" dacă a fost dezactivată din greșeală, poți încerca următoarele:

Verifică dacă tasta "Win" este blocată de ceva, cum ar fi o bucată de hârtie sau o altă obiect. Îndepărtează orice obstacol care ar putea împiedica tasta să funcționeze corect.

Verifică dacă există vreun program sau aplicație care poate fi responsabilă pentru dezactivarea tastei "Win". Dacă ai instalat recent vreun program care poate controla atribuirile tastelor, poate că acesta a dezactivat tasta "Win". În acest caz, poți încerca să dezinstalezi programul sau să modifici setările acestuia pentru a reactiva tasta "Win".

Dacă tasta "Win" continuă să nu funcționeze după ce ai verificat aceste lucruri, poți încerca să resetezi setările tastaturii din sistemul de operare. Pentru a face acest lucru, urmează aceste pași:

Deschide Control Panel din meniul Start.
În fereastra Control Panel, selectează opțiunea "Hardware and Sound" (Hardware și sunet).
În secțiunea "Device and Printers" (Dispozitive și imprimante), selectează opțiunea "Keyboard" (Tastatură).
În fereastra "Keyboard Properties" (Proprietăți tastatură), selectează fila "Hardware" (Hardware).
Selectează tastatura din lista de dispozitive și apoi selectează butonul "Properties" (Proprietăți).
În fereastra "Keyboard Properties" (Proprietăți tastatură), selectează fila "Driver" (Driver).
Selectează butonul "Update Driver" (Actualizare driver) și urmează instrucțiunile din ecran pentru a instala ultima versiune a driver-ului tastaturii.