| FlexonJohn a întrebat:

Am o problemă cu joistick-ul în jocm merge perfect dar când vreau să aleg arma manetuta aia mică nu merge, îmi alege câteodată singur arma, o scoate, o bagă înapoi fără să apăs sau să o mișc, un ajutor va rog, mă cam disperă chestia asta și nu prea pot să fac misiuni.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

"manetuta" aia mica sa fie Thumbstickul? adica ceea ce gamerii numesc la controllerul 'de tip Playstation' CIUPERCUTA?

asa arata un thumbstick https://resource.astrogaming.com/......ery-01.png

Daca de acolo este problema si este drifting cum banuiesc eu, ea are un circuit sub ea, si se inlocuieste acela daca este un controller la care se preteaza asta si la care se gaseste un circuit de genul.
Am intalnit si cazuri cand doar schimband ciupercutele controllerul se misca bine, dar nu stiu ce sa zic, daca e defecta placa care controleaza miscarea...

Poti merge cu acest controller la o persoana care repara console playstation, xbox etc si te va lamuri el cat costa reparatia si daca merita.

Daca este un controller PS sau xbox atunci e mai usor pentru ca chinezii fac tot felul de accesorii si piese pentru controllerele cunoscute!

In orice caz daca controllerul este de genul 100-200 de lei nou, iti poti cumpara altul decat sa il repari, daca insa e mult mai scump atunci ar merita reparatia daca se poate si are cine sa o faca!