| Andreiandrei2000 a întrebat:

Am un laptop Asus K75v din 2013 cu placa de baza stricata, ma costa 100 de euro sa o schimb.

Specificatii:

ProcessorIntel Core i7-3610QM 2.3 GHz (Intel Core i7)

Graphics adapterNVIDIA GeForce GT 630M 2 gb

2 placute DDR 3 de 4 gb fiecare deci 8 GB

Mi-am comandat un laptop de pe otto.de

Specificatii:

Intel Core i5-6200U 2.30 GHz, (Turbo boost up to 2.80 GHz)

43.9 cm (17.3 ") 900p (HD +) WLED backlight display (1600 x 900)

4096 MB of DDR4 RAM memory

Hard Drive: 1000 GB HDD

AMD Radeon R5 M430 with 2GB DDR3

Am ramas perplex ca imi pusesem doar numele si adresa fara sa pun vreun card sau ceva de genul si laptopul mi-a venit acasa ca apoi sa le trimit banii in cont, am facut ca o partanteza asa laughing

P.s. Locuiesc in Munchen laughing)

Intrebarea mea este, ce sa fac sa repar Asus care este vechi de 4 ani sau pastrez laptopul Hp cost 500 de euro.

Care ar fi cea mai buna varianta

N-am dat detalii despre SSd sau hd pentru ca pot lua SSD de la Asus si sa-l pun pe HP pentru ca asta are hd de 1 tb

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu zic sa-l iei pe cel nou, deoarece memoria ddr4(chiar daca are doar 4gb) este mai buna decat ddr3; iar procesorul i7 din 2003 este doar cu putin mai bun decat i5 care este fabricat mai nou. Un i7 de ultima generatie este cu mult mai bun decat i7 care il ai pe cel vechi.
Hdd-ul de 1 tb trebuie sa fie sata 3; si este doar foarte foarte putin mai incet decat un ssd (caci orice ssd are sata 3). Eu as opta pentru hdd pentru ca are o capacitate mai mare de stocare decat ssd; si cum am spus mai sus, diferenta de viteza dintre acestea este aproape insesizabila.

De mentionat ca nu se mai fabrica nici o piesa pentru laptopul tau vechi; numai la second hand se mai gasesc piese pentru el.
Dupa piesele descrise de tine, la fel sunt si in tara preturile.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Laptopul care il ai momentan cel cu placa de baza stricata ar fi mai bun de facut, deoarece ai i7, 8 gb de ram pls ca te costa si mai putin de facut, ai nVIDIA 630 m care e putin mai bun ca r5 ( diferenta de 2-3 fps-uri), si tine minte nou nu inseamna mai bun, schimba-i pasta, cumpara-i un cooler bun, si niste abtibilduri. happy

| Andreiandrei2000 explică (pentru Stefancalin1997):

N-am schimbat niciodata pasta la procesor. E complicat sau sa merg la un meserias?

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Nu-i cine stie ce, doar scoti cooler-ul, cureti pasta de pe cpu si cooler, o aplici si gata, dar daca nu esti sigur de fortele tale du-te la un service.