| xtremepowers a întrebat:

Am un monitor 17 inch, cu rezoluția la 1280x1024 nativă. Rulez pe 75 Hz însă aș vrea să știu că dacă setez Refresh Rate peste 75 Hz îmi poate dăuna monitorul? Sau chiar și rezoluția mai mare. Știu că e cam o prostie, doar sunt curios, nu încerc până nu primesc răspuns dar aș vrea totuși răspuns de la cineva care știe ce zice, nu orice habarnist.

1 răspuns:
| JaJe a răspuns:

Daca monitorul tau este de 1280x1024 pixeli si ruleaza pe 75Hz, acesta este limita lui maxima, nu poti mari frecventa peste 75Hz, chiar daca ai vrea sa faci acest lucru doar pentru o proba, tot nu vei reusi, daca la 1280x1024 merge pe 75Hz, si setezi monitorul pe 640x480 o sa-ti mearga usor si pe 200Hz intelegi? cu cat rezolutia e mai mica, cu atat frecventa creste, si invers! cu cat rezolutia creste, frecventa scade!