| anonomam a întrebat:

Avem placa video : GIGABYTE AORUS GeForce GTX 1080 Ti XTREME Edition 11GB DDR5X 352-bit

Am inteles ca exista 2 producatori de placi video : AMD si nVidia numai ca am cateva intrebari :

1.De ce se numeste GIGABYTE?
2.De la ce vine X de la DDR5X?
3.Ce este procesorul grafic?
4.Ce este chipset-ul de la placa video?
5.Ce este dimensiumea de racire?(dual slot...tri slot...single slot?!?)
6.SLI....CrossFireX...?
7.Versiunea Direct-X?
8.G-Sync?
9.De la ce vine AORUS?
10.De la ce vine Extrem Edition?

Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

1 producatorul
2 gddr5x vine cu o latime mai mare de banda fata de gddr5
3 procesorul grafic se ocupa de operatiunea de calcule de instructiuni alocate placii
4 coordoneaza operatiunile placii video
5 dual-slot (2 ventilatoare), single (unul), tri (trei)
6 tehnologia de a folosi puterea de procesare a doua sau mai multe placi video simultan (sli-nVIDIA, crossfirex-amd)
7 versiunea api-ului folosit la realizarea jocurilor
8 tehnologie de la nVIDIA ce ajuta fluidizarea gameplay-ului la o rata de refresh mai mare de 60
9 producator de placi video/baza, etc axat pe gaming
10 branding, nume care sa aduca rezonanta

2 răspunsuri:
| anonomam explică (pentru AlinKun):

Ce este api-ul? (intrebarea 7)

| AlinKun a răspuns (pentru anonomam):

"Application Programming Interface (API) reprezintă un set de definitii de sub-programe, protocoale si unelte pentru programarea de aplicații si software. Un API poate fi pentru un sistem web, sistem de operare, sistem de baze de date, Hardware sau biblioteci software. De exemplu, cand este vorba despre interfața dintre programele de aplicație și sistemul de operare, acesta stabilește în amănunt modul în care programele de aplicație pot accesa (apela) serviciile sistemului de operare sub care rulează."