| Sal635 a întrebat:

Salut.Recent am descoperit o placa video foarte interesanta, care, cica are racire lichida.Aceasta fiind:https://www.pcgarage.ro/......8gb-gddr6/
Intrebarile mele sunt:
1.Cum functionraza racirea pe placa aceasta daca nu are pompa si ventilator/oare?
2.Care este diferenta dintre GIGABYTE AORUS RTX 2080 Waterforce "WB" si versiunea "W"?
Se merita sa fac upgrade la placa asta video? Este la fel ca si cea care are racirea cu waterforce numai ca este mai rece,pentru ca este racita lichid?
Bugetul este irelevant pentru mine,deci dau orice banut este nevoie, daca intr-adevar merita fata de versiunea cu racirea cu aer.
Faza este ca nu am gasit niciun review cu placa asta RTX, numai cu versiunea 1080ti.
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1. Functioneaza exact pe acest principiu:
https://www.youtube.com/watch?v=Iqg6z-4DhxM
Uite ce include pachetul:
https://www.youtube.com/watch?v=cGfhdOnGB74
2. Diferenta este "racirea".
https://be.aorus.com/GV-N208TAORUSX-W-11GC
https://be.aorus.com/GV-N208TAORUSX-WB-11GC
Prima are radiatoare : 240mm radiator with 2x 120mm RGB fans
si e denumita ca fiind " WATERFORCE all-in-one cooling system"
A doua, WB, are waterblock: denumit " WATERFORCE Water Block cooling system". Ce placa de baza, sursa, carcasa, placa video ai? Doar tu decizi daca "merita"; daca diferenta de fps-uri si de temperatura fata de placa ta te satisface atat de mult, atunci ia-o cu incredere https://bit.ly/2SxtOE3 Apasa pe "Seteaza alerta stoc" sau caut-o pe unde doresti.

| Sal635 explică (pentru CM7YRE):

Sursa corsair hx850i
Carcasa thermaltakle view 32 tempered glass
Placa de baza Asus Maximus X Formula
Procesor i5 8600(curand un upgrade)
Ram Corsair Vengeance Led Rgb 3333mhz 16 gb
Si da, chiar conteaza rgb-ul si cooling system-ul pentru mine

| Sal635 explică (pentru CM7YRE):

A da si nzxt raken x62 watercooler

| CM7YRE a răspuns (pentru Sal635):

Nu stiu daca ai putut, te-ai chinuit sau daca totul a fost ok si specificatiile de aici sunt putin gresite, imi arata ca te chinui cu coolerul ala pe carcasa. In rest toate cele sunt ok, o sa ti se potriveasca la lungime placa video, toate cele, mai ales daca ai un 1080ti ar fi ok diferenta de fps-uri, mai ales daca spui ca nu conteaza ce si cum, dar tine cont de ce a spus NLS despre watercooling. In rest, avand in vedere ce criterii ai tu, eu zic ca merita upgrade-ul. Daca vrei sa-ti faci upgrade sau ai intrebari/nelamuriri, da-mi mesaj.

| Sal635 explică (pentru CM7YRE):

Intr-adevar am cam inghesuit watercooleru.As vrea un upgrade mai mare la placa video, adica la RTX series

| NLS a răspuns:

Daca nu te pricepi si nu ai rabdare, alege AIO.
Nu va fi diferenta semnificativa la temperaturi, cat sa merite chinul.

Cele custom au sens cand ai tot sistemul pe apa. (adica macar procesor si placa video, intr-o singura bucla, sau chiar separat, cu 2 pompe si 2 rezervoare, daca ai "monstrii" sub carcasa).

Daca alegi varianta custom, ai grija ce firme alegi pentru pompa, rezervor, dar mai ales pentru fittinguri si tuburi.
Deja si-au prajit cativa sisteme de peste 5000 euro, nu cred c-ai vrea sa dai banii aiurea pe placa aia si s-o vezi paine prajita.

Avantajul racirii cu apa CUSTOM sunt temperaturile mai mici, deci eficienta pana la urma.
Insa are mai multe dezavantaje:
--lecaj (scurgere de lichid),
--lichidul trebuie periodic inlocuit, operatie deloc usoara, pentru ca si tevile si toate celelalte componente trebuie curatate de depuneri de calcar, etc
--daca nu esti atent, apare fenomenul de coroziune. In interiorul blocurilor de racire (pentru procesor si de pe placa aceea video) e un metal, de regula cupru sau aluminiu, pentru eficienta... iar in incinta pompei e de regula alt metal, cu un strat galvanic deasupra... Acestea 2 diferite, puse in contact cu ajutorul lichidului de racire (apa purificata plus coloranti), dau nastere unor reactii chimice deloc sanatoase pentru sistemul de racire.
--Cand ai ventilatoare pe procesor si inca vreo 3 pe placa video, acestea 5 racesc si zonele din jur.
Renuntand la ele, o sa ai automat temperaturi mai mari pe componentele din jurul procesorului, cum ar fi mosfetii, etc
--un cooler pe aer pe procesor il instalezi in maxim 10 minute, daca esti mai neindemanatic.
Un sistem de racire AIO, la fel, nu dureaza foarte mult.
Crearea unui sistem custom, pentru procesor si GPU, iti ia o zi intreaga, sau mai multe, in functie de complexitate, sculele si materialele folosite.

| Sal635 explică (pentru NLS):

Se aplica si pentru cealalta placa video, versiunea W?