| Hampu_Ovidiu_1993 a întrebat:

Buna,am instalat recent windows xp sp3 si am descarcat steam si nu mege sa downloadez counter strike global(am cont jocu l-am platit) imi apare o eroare...sad

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Am avut aceeasi problema la un client. I-am instalat Windows XP pe un sistem mai slab ( i3 generatie veche, 2 GB RAM ). Am constatat ca jocul nu se poate descarca.

Dupa ceva cercetari, am aflat ca Windows XP nu mai este un sistem de operare suportat pentru CSGO incepand cu actualizarea din 13 mai 2017 ( chiar daca pe unele site-uri pentru cerintele jocurilor a ramas "OS:Windows® 7/Vista/XP" ).

Ai doua optiuni :
- Descarci CS 1.6.

- Instalezi Windows 7 pentru a te juca CSGO ( si varianta pe x32 biti ar trebui sa mearga bine ).
Verifica ca placa video / iGPU sa ofere suport pentru DirectX 9 si Pixel Shader 3.0 inainte de a reinstala sistemul de operare! Jocul nu poate rula fara aceste caracteristici, indiferent de sistem de operare!

Mult noroc!

| Jakye a răspuns:

Nu merge să descarci jocul sau ai descărcat jocul și nu îți merge? Oricum, nu te putem ajuta dacă nu specifici eroarea.