| RksRoxy a întrebat:

Am Windows XP si am 2gb ram, de fapt am cerintele minime pentru Windows 7 pe 32 de biti. Am multe lucruri importante pe PC si daca instalez Windows 7 se pierd toate. Dar mi-a zis cineva ca daca formatez hard-ul nu pierd nimic. Intrebarea e: Cum formatez? Atunci cand instalez Win7 ma pune sa aleg in ce partitie sa-l instalez, are ceva cu formatatul pe acolo? Ca am vazut prin tutoriale.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel cineva se inseala. Daca formatezi hard-ul, pierzi tot pentru ca prin formatare revine la starea intiala adica gol si pentru a reveni la starea initiala iti sterge tot. Ai doua variante:

1. Daca Pc/laptopul tau funtioneaza acum foarte bine, poti instala win 7 peste windows XP in aceeas partitie, insa sa aiba spatiu suficient pentru a se instala. Dupa ce s-a instalat win7, windows-ul XP este stocat ca windows old si il poti elimina oricand ramanad ce documente ai tu in pc/laptop.

2. Poti copia documentele, filmele, poze, muzica etc intr-un dvd sai mai multe, sau in stick-uri de memorie si apoi faci un dvd boot-abil cu Win 7. Intri in bios si setezi sa iti boot-eze din cd. Dupa ce ai salvat modoficarile si ai iesit din bios, bagi dvd-ul boot-abil cu win 7 in unitatea optica si dai restart.la pornire apesi orice tasta si va incepe sa boot-eze din cd. Va incepe instalarea propriu zisa iar cand ajungi la partitii alegi partitia C apoi undeva jos in dreapta ai optiunea de „formating sau format". Dupa ce s-a formatat (a sters orice din partitia C) continui tot cu partita C dand install si next. In continuare stii. Sau daca ai doua partitii, muti toate documentele in D si la instalarea windows-ului nu te atingi de partita D.Deci nu dai format si la partitia D. In asa fel ai de ales ce partitie sa formatezi, in cazul tau C-ul unde a fost instalat xp, pentru al sterge si a ramane partitia goala si curata. daca nu te atingi de partitia D, nu se sterge nimic din ea. Succes.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi bine daca ai avea un HDD separat sau un stick de memorie (sau mai multe) pe care sa pui poze, muzica, documente si alte fisiere importante. Mai poti sa-ti faci un cont de Gmail si cu el un cont de Google si Google+. Astfel mai inca 15 Gb unde sa salvezi fisiere. Softurile gata instalate le pierzi. Asta pentru ca ar fi bine sterse toate partitiile HDD-ului si refacute.
La instalare pornesti PC-ul cu DVD-ul in unitatea media si dupa ce faci intrarile iti va apare Drive options: https://www.google.ro/......ps?/search
Intri acolo si de acolo stergi toate partitiile. Apoi faci una de minim 50 Gb ( 51200 Mb ca lucreaza in mega nu in giga) dand New. El o sa-ti zica sa faci partitie din tot dar tu stergi si scrii ca mai sus. Ce a mai ramas faci alta partitie. Apoi de duci pe partitia de 50 Gb (vorba vine pentru ca 100 de mega ii pune separat pe o partitie de System si o sa ai doar 49000 si ceva de Mb.) si dai next pentru instalare. Uita-te si pe aici: http://www.sevenforums.com/......stall.html
sau un video: https://www.youtube.com/watch?v=gQagtorLCE8
Succes!

| RAY a răspuns:

Eu nu as pune windows 7 pe un pc care are xp dar in fine

| RksRoxy explică (pentru RAY):

Are 2gb laughing Win XP nu mai e sustinut de Microsoft. Win 7 suporta 2 gb

| RAY a răspuns (pentru RksRoxy):

Vorbim de un pc vechi, nu doar memoria conteaza si cpu, plus ca si asa romanii nu faceau update ca erau piratate

| gelu1970 a răspuns:

Vrei sa schimbi un sistem operativ, xp in cazul tau, cu altul. eu as salva arhivele importante si dupa aceea as formata.
daca vrei sa instalezi windows 7 pe un pc cu cerintele minime te sfatuiesc sa instalezi versiunea Starter daca vrei sa iti functioneze binisor.

| I0nuT55 a răspuns:

Pai teoretic ai 2 partitii,C in care e instalat Windows-ul,si D unde ar trebui sa ai fisierele(pozele, muzica).
Iti muti tot ce ai important in D, si cand il formatezi, formatezi doar C-ul, unde e windows-ul.