| LucaT a întrebat:

Buna! Am un pc ceva mai slab.Am facut o lista scurta cu cateva piese care as vrea sa le achizitionez pentru el. As aprecia daca mi-ati spune daca piesele sunt compatibile una cu alta si daca nu, ce piese mi-ati recomanda( buget mediu ). Retineti ca as dori sa fie un pc pe care sa pat rula jocuri la un nivel mediu!

Procesor:
http://www.cel.ro/......am3-box-l/

Placa Video:
http://www.cel.ro/......it-pcie-l/

Sursahttp://www.cel.ro/surse/sursa-tecnoware-600w-12-cm-psu-l /

Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Atrix a răspuns:

Dupa cum a zis KodrutZ, e destul de scumpa pentrut modelul ei si e si la second, adica n-ai de unde sa stii ce-o facutala cu palca, poate i-a facut overclock mare si nu mai merge asa bine sau cine stie... Daca toti vrei sa dai 400 de lei eu ti-am zis, iti recomand 7750 HD de pe pc garage care e de ajuns pentru gaming, scrie pe youtube radeon 7750 far cry 3, crysis 3, crysis 2 etc. si sa vezi cum se descurca in jocuri(eu am vazut ca duce multe jocuri noi la ultra si e mai buna decat nVIDIA 640 si echivalena cu nVIDIA 550 TI)

21 răspunsuri:
| Atrix a răspuns:

Singuru lucru ce nu il stiu este placa ta de baza.Trebuie sa aiba un slot pci-e x16 pentru ca putea monta placa video, si pe langa asta sa vad si daca suporta procesorul.In rest configuratia e buna si daca iti mai permiti 70 de lei in plus ti-as recomanda placa asta http://www.pcgarage.ro/......8-bit-vga/

| LucaT explică (pentru Atrix):

Multumesc mult pentru raspuns. Nu stii din intamplare cum sa aflu ce placa de baza am? Daca stii atunci iti pot spune ce placa am.

| KodrutZ a răspuns (pentru Atrix):

Un 6770 macar ar fi parfum, daca e vorba sa se joace. Pe linga asta, ca sursa, orice numai Tecnoware nu! Am UPS Tecnoware si am tot citit si despre patanii ale altora cu minunatul producator macaronar... mai bine nu. Uite aici o sursa sfinta - http://www.cel.ro/surse/sursa-sirtec-hpc_400_h12s-l/

| Atrix a răspuns (pentru LucaT):

O varianta ar fi sa intri la Start>run(in windows 7 search) si scrii dxdiag si imi spui ce scrie la system manufacture. Daca nu scoate-ti hwinfo, e un program care iti da detalii despre componente chair si despre placa de baza.

| Atrix a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu i-am recomandat 6670 pentru ca nua m vrut sa adaug chair asa mult la pret happy si cu 6670 poti juca jocurile la mediu ba chair la high(BF3 la high rezolutie 1600x900, am vazut pe youtube multi care jucau la grafica buna).

| Atrix a răspuns (pentru Atrix):

Scuze pentru greselile gramaticalehappy

| Atrix a răspuns:

Daca chiar iti permiti la placa video pana la 430 de lei iti recomand http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ care e aproape de 2 ori mai buna decat 6670

| KodrutZ a răspuns (pentru Atrix):

... sau un HD 4870X2 la mina a doua cu ~250 RON maxim, stiu un prieten care a vindut o bestie de-aia la un scor de genul asta. SH gasesti la maxim 250-300 RON placi cu mult mai puternice decit ce iei nou pina in 450-500.

| Atrix a răspuns (pentru KodrutZ):

E buna hd 4870 insa nu se gaseste nici pe Pc Garage, nici pe eMAG si nici pe cel.ro

| Atrix a răspuns (pentru Atrix):

De fapt, asta e una din marile probleme ca sunt placi vechi foarte bune (high-end) dar nu se mai gasesc in magazine online decat in cele locale...

| LucaT explică (pentru Atrix):

Am aflat ca placa mea de baza e :Gigabyte Technology Co., Ltd. 945GZM-S2
e compatibil?

| LucaT explică (pentru KodrutZ):

Am gasit la second hand cu 400lei. ce zici? http://www.tocmai.ro/......39678.html

| LucaT explică (pentru Atrix):

In conformitate cu ce piese mi-ati recomandat sunt incantat de calitatea lor si pretul imi surade laughing) dar dupa ce le cumpar o sa am o mare problema si anume: va trebui sa imi iau o carcasa mai mare laughing))))) aveti sugestii? laughing

| LucaT explică (pentru Atrix):

Un prieten tocmai mi-a dat spus sa va intreb daca cunoasteti un monitor foarte bun pentru gameing( am vrea sa facem un setup cu trei monitoare ). Astept sugestii.

| Atrix a răspuns (pentru LucaT):

Placa de baza are slot pci-ex 16 deci va fi compatibila cu placa video.De procesor sincer nu-si sigur ca pe site scrie doar de Intel,
uite specificatiile placii de baza http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=2603#sp

| KodrutZ a răspuns (pentru LucaT):

Cam scumpa, plus ca tocmai e un fel de okazii. Pe forumul computergames sint utilizatori care au istoric de zeci/sute de tranzactii efectuate cu succes, altfel te feresti de tepe. Nu as cumpara sub nici o forma ceva din Romania cu plata ramburs de la un oarecare neica nimeni care nu are nici un istoric pe acel site.

| Atrix a răspuns (pentru Atrix):

Si mai este un motiv:7750 are dx11 pe cand 4870 nu are, iar jocurile noi deja incep sa mearga pe dx11 only(ex Crysis 3).

| LucaT explică (pentru Atrix):

Imi poti recomanda in mesaj privat si un procesor, o sursa si o placa de baza care sa fie compatibile cu placa 7750?

| Atrix a răspuns (pentru LucaT):

Nu pot sa iti trimit mesaje deoarece sunt doar junior.

pe site scrie ca placa ta de baza are intrare pentru pin 24 ATX, iar sursa pe care o vrei tul are pin cu 24 deci e compatibila si o sursa mai buna nu iti trebuie deoarece 7750 are un consum redus(55W)datorita noii tehnologii 28nm.Acuma la procesor nu prea stiu caci scrie ca suporta doar procesoare Intel dual core si eu la Intel nu ma prea stiu si decat sa iti dau o recomandare proasta mai bine intrebi pe altcineva, dar sursa si placa video sunt compatibile...aa da si daca vrei si memorie ram suporta doar de 2 gb DDR 2 si are doua sloturi...deci iti poti pune 2x 2gb ddr 2.

| Atrix a răspuns (pentru LucaT):

Dupa cum a zis KodrutZ, e destul de scumpa pentrut modelul ei si e si la second, adica n-ai de unde sa stii ce-o facutala cu palca, poate i-a facut overclock mare si nu mai merge asa bine sau cine stie... Daca toti vrei sa dai 400 de lei eu ti-am zis, iti recomand 7750 HD de pe pc garage care e de ajuns pentru gaming, scrie pe youtube radeon 7750 far cry 3, crysis 3, crysis 2 etc. si sa vezi cum se descurca in jocuri(eu am vazut ca duce multe jocuri noi la ultra si e mai buna decat nVIDIA 640 si echivalena cu nVIDIA 550 TI)

| Atrix a răspuns:

Era sa uit:dacavrei sa cumperi de pe pc garage foloseste voucherul asta 4VYD57MB care iti da reducere de 1%, stiu ca nu e mult dar ma ajuta si pe mine daca il folosesti happy