| rox_7570 a întrebat:

as vrea si eu sa imi spuneti niste jocuri de carti si sa imi spuneti cum se joaca fiecare! in afara de : macaoa, minti, saptica, chems, killar predate, trombon... fundoaie promit! urgent!

Răspuns Câştigător
| AnnaDee a răspuns:

Buna, rox!
Am aflat si eu unul de curand. Se numeste Kemps!
Jocul poate incepe doar atunci cand sunt doua sau mai multe echipe de jucatori. O echipa trebuie sa fie formata din 2 jucatori.

Regulile jocului:
1. Echipele trebuie sa iti aleaga un semn, fe verbal sau gest, pe care il vor face atunci cand unul dintre ei a facut Kemps. (vezi mai jos)
2. Echipele pot avea si un semn fals, ca sa-i pacaleasca pe cei din echipa adversa.
3. Cand vezi ca echipa advesa face semnul lor (n-ai de unde sa-l stii, dar vezi ca unul dintre ei face semnul), trebuie sa spuneti "ContraKemps!'' Atentie! Daca este FalsKemps (semnul fals), un punct merge la ei si astfel castiga jocul.

Cum se joaca:
1. Un pachet de carti fara Jokeri. Cate patru carti fiecarui jucator. Patru carti treuiesc puse jos, la vederea tuturor.
Sa spunem ca-ti iei cartile in mana. Te uiti jos si vezi daca ai nevoie de ceva de jos, ca sa faci grupul de cele 4 carti de acelasi fel (4 de patru, 4 de Q etc.) Daca nimeni din jucatori nu mai are nevoie de vreo carte de jos, cartile de jos se iau si se pun separat de pachet, iar apoi din pachet se iau si se pun jos ale patru carti. Si la fel, te uiti sa faci echipa de 4 carti.
Daca vezi ca un jucator din echipa adversa face un semn s se uita la coechipier, trebuie sa zici ContraKemps!
Daca colegul/colega a de ecipa face semnul stabilit de voi, trebuie sa zici Kemps rapid! Si viceversa.

Cam atat. Sper ca ai inteles si nu am omis nimic.
Apropo! Cand iei cartile de jos, nu conteaza oridinea. Cine a primul, o ia si gata.

Sper ca te-am ajutat si scuze de textul prea lung.