| Zuzulina99 a întrebat:

Ce jocuri de carti stiti in afara de macao, trombon, chems? Dar vreau si cu explicatie?

Răspuns Câştigător
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Budawinking

pui pachetu de carti pe o masa si le amesteci akl le desfaci si le imprastii, iar pe gramada aia pui doua carti asa : "^"
Apoi tot iei carti de sub ^ pana se prabuseste, atunci inseamna ca ai spart buda

4 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Trombon
Jocul se joaca in doua sau mai multe persoane, se impart toate cartile, dupa care de exemplu tu ti le asezi crescator(de la 2 la 14). Scopul jocului este sa ramai fara carti, in joc poti sa minti sau sa nu minti, deci de exemplu zici ca pui trei de 2 si tu pui doi de 2 si printre care si un 8 sau orice...si daca coechipierul crede ca tu minti spune trombon. Daca ai mintit iei cartile de jos daca nu le ia coechipierul care a zis trombon.Este un joc distractiv.

| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Se numeste Chems. Daca nu sti cum se joaca iti explic, pai se joaca in echipe de cate doi fiecare echipa isi pune un semn dupa aia se impart patru carti la fiecare jucator pe masa se pun de asemenea patru carti, scopul jocului este sa faci perechi de cate patru carti de ex 4 popi,dupa ce faci pereche trebuie sa faci semnul da foarte discret sa nu vada decat coechipierul tau si atunci v-a spune chems si castigati,dar daca vese cineva ca faci semn poate sa-ti zica contrachems si pierdeti daca ai avut pereche, cand ti se pare ceva dubios si vezi ca cineva face vreun semn ii zici contrachems si pierde daca avea pereche daca nu iti consumi o contra, fiecare jucator are 3 contre.

| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Killer preda-te!

Acest joc se joaca in mai multi insi. Dintr-un pachet de carti iei un joker si un cartea de 14(K), iar restul sunt numere simple precum 2, 3, 4,5,6,7 etc.
Joker-ul este Killer.
Cartea de 14 este politistul.
Ceilalti sunt cetateni.
Fiecare isi vede cartea si nu o arata nimanui, trebuie sa fie liniste totala.
Killer face cuochiul discret fiecarui jucator, astfel cetatenii mor. Si ca sa ingreuneze jocul fiecare cetatean se da mort cand are el chef. Daca killer face cu ochiul politistului, sau daca el il vede,
acesta zice "killer preda-te!". E tare distractiv.

| AnDyAnDy13 a răspuns:

Tabinet. Deci fiecare are 6 carti in mana. Pui 4 carti jos. Voi trebuie sa faceti calcule incat de exemplu daca sunt acolo jos 6 si 7, 6 + 7 = 13 deci daca ai Q in cartile tale, faci calculul si le pui la puncte, punctele vor fi 6, 7 si 13 deoarece 6 + 7 = 13 si asa se face cu tot, daca nu ai, dai jos o carte, sau daca de exemplu este acolo jos 7 si tu ai in cartile tale 7 dai jos 7 din mana ta si il iei si pe 7 de jos si il pui la puncte. Daca de exemplu a mai ramas o singura carte jos, ca de exemplu, 8, sau o suma de mai multe, si tu ai in mana totalul, le iei si se pune o tabla, dar separat langa tine, iei o carte mica din puncte, NU una mare (adica peste 10), si acea carte se va pune un punct ca stiti ca sub 10 nu se pune punct si acum daca ai tabla, numarul trebuie sa fie sub 10 si se va pune un punct. Cand se termina cartile, se numara punctele (numerele peste 10 in sus, inclusiv 10) si cu table cu tot care valoreaza un punct. Cine are cele mai multe castiga. Funda?:X