| rWamo a întrebat:

Buna, cum mă pot juca Minecraft cu un prieten pe o lume de Singleplayer?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Buna! Pentru asta ai mai multe optiuni :

1. Server in LAN ( optiuni, deschidere lume in lan ). trebuie sa fiti in acelasi retea sau sa folositi un VPN ( adica hamachi )

2. Server dedicat, pe care il descarci de pe https://www.minecraft.net/en-us/download/server/. Il instalezi, pui lumea in el, il deschizi, faci un port fowarding pe router si dai IP-ul prietenului ( e mai sofisticat ce e drept, nu apesi pe doua butoane si rasare serverul ).

3. Minecraft Realms. Dar e premium si ma indoiesc ca iti convine aceasta varianta.