| UmbraDeVulpe a întrebat:

E ok daca descarci pe pc un joc pentru care nu ai placa video si nici procesor dar ai atatia rami cat iti trebuie la minim? Merge ok asa jocul si nu se strica pc ul?

15 răspunsuri:
| DamnedDark a răspuns:

Daca deschizi un joc pe un calculator cu resurse (componente) mai mici decat are nevoie jocul tot ce se va intampla va fi ca acele componente mai slabe vor rula la 100%.

Singurul lucru care se poate intampla in acest caz, va fi ca acele componente se vor incalzii si daca nu sunt bine racite (radiatoare mici/pasta termica veche/uscata) sau e plin de praf, atunci calculatorul se va restarta, are o protetctie care este declansata la 105C, iar dupa un timp componenta (CPU sau placa video) se va strica. Acea componenta se poate strica dupa un timp si daca ajunge la temp >90, dar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce de prost gust @dullcat5678 sa dai ignore cand nu stii cum sa argumentezi un raspuns. Aceeasi mizerie ca Violetta.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Da, @dullcat5678. dar eu sunt singurul care ti-am cerut sa iti si explici prostiile pe care le-ai scris. Aici a fost problema ta. Acolo a fost si problema Violettei. Zici ca esti dublura ei.

| dullcat a răspuns:

Buna, nu e ok. Strici si pc-ul fortandu-l cu ceva ce nu poate duce si iti vei face inclusiv nervi pentru ca nu te vei putea bucura de joc mai deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Cum strica PC-ul? Ce strica mai exact la el si de ce?

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Get a life.

Se supraincalzeste pc-ul si se pot deteriora componentele.De lagul care rezulta de iti vine sa arunci totul pe geam nu mai zic.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Eu get a life?
Cine răspunde aici de dragul nr de răspunsuri?

Serios acum, explica tehnic cum se strica. Cum un joc poate trece de protectia la supraîncălzire a componentelor și cum supraîncălzirea provoacă lag. Explica te rog.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Intr-un context asemanator mi-a murit laptopul pentru ca s-a stricat procesorul, dar e bine ca stii tu mai bine ca mine ce s-a intamplat si faci pe gica contra numai de dragul de a face pe gica contra. Legat de numarul de raspunsuri, amuzant cum fix tu vorbesti.

| dullcat a răspuns:

@suntserios stai linistit, am discutat pe aici cu multi altii si nu le-am dat ignore.Din moment ce te comporti ca un troll, asta primesti.

| literallythesamebruh a răspuns:

Memoria RAM este fix zero fără procesor și placă video.

| vidiinho a răspuns:

Nu strici pc ul, pur si simplu n o sa fie apt sa iti ofere destule fps uri incat sa fie jocul fluent, ce specificatii ai si despre ce joc este vorba?

| Raddeon a răspuns:

Prima data crezusem ca tu nu ai cpu la pc si eram " cum iti merge?" dar dupa am inteles, nu o sa iti mearga deloc jocul, ia ti geforce now si vei putea juca orice joc prin internet, sau cumparati un pc mai bun

Răspuns utilizator avertizat
| Raddeon a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ai mai multe planuri :
- free adica astepti la rand si te poti juca doar o ora, dar dupa poti intra iar si tot asa
-ala la 6 euro ( merita ) unde te joci 6 ore si astepti mai putin la coada
- si ala de bogati de 20 de euro daca vrei fita si 4k
--------------------------------------------------------------------------
Cat despre jocuri
Cat timp ai jocurile in galeria de steam, epic, etc etc le poti juca