| GeorGEBlaCKRidER a întrebat:

Bună lume. Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
1 ) Nu am deschis calculatorul de vreo 2-3 zile, iar intre timp s-a fost luată curentul.

Acum,când am deschis firefox-ul, nu mai apar căsuţele/paginile deschise data trecută în "restaurează" sesiunea.

Ce să fac ca să le recuperez?
Precizez că încă (pentru scurt timp) am Win XP si Firefox 52, 9 ESR, desi nu cred că are vreo relevanţă.

Dacă tot vorbim de recuperat căsuţe, as mai avea o întrebare.
2 ) Prin aprilie,după o zi în care totul am mers bine,am stins calcul, si când să-l îl deschid a doua/următoarea zi, zice că nu vede Windowsul.

Nu poate fi hardul pentru ca e din 2021 (practic nou), si nici legătura căci am scos si rebăgat cablurile de mai multe ori.
Până la urmă,n-am avut de ales si a trebuit să reinstalez windowsul.
Ca să pot recupera tot ce era pe desktop si căsuţele din firefox am instalat Win pe spaţiu liber de pe hard.

Am mutat tot ce a fost pe desktop,dar am uitat să copiez căsuţele, parolele si istoricul din firefox, desi aveam un progrămel care să usureze treaba numit MozBackUp si am formatat C-ul.

Mai am vreo şansă să recuperez acea sesiune?

Precizez (pe cine interesează) că eu am 2 harduri.
E mai vechiut dar din fericire încă functionează, luat de la primul calc, si cel nou.
Cel vechi e numit D, iar cel nou (de 1000 GB) e împărţit în 2, într-o parte de 20 gb numit C pentru Win. si restul liber.
Windows a fost instalat a doua oara, in E.

Întrebare BONUS : După ce am formatat si reinstalat Win in C am sters fisierele (care m-au lăsat) din a doua instalare, si au rămas doar cele care nu m-au lăsat să le sterg.
Tot îmi arată ca si cum ar fi 2 instalări de Win. (când se deschide calcul) dar evident doar prima e cea bună, restul sunt doar resturile de fisiere.
Le pot sterge cumva?

2 răspunsuri:
| MititiCa a răspuns:

În istoric poți sa vezi căsuțele închise pe Firefox, cât despre Windows, încearcă sa fragmentezi c-ul, pe vremuri când aveam calculator și mergea mai greori dădeam click drepta pe el, apoi ai fragment undeva și curata fișierele nedorite.

| Gg8 a răspuns:

Prea lungă poezia