| Alin_Constantin_Dumitrescu_1985 a întrebat:

Bună seara!
Am si eu o intrebare:
In momentul actual am un pc ( calculator ) i5 3440 cu 3.3 ghz 8gb ram si un amd 7800 series si vreau sa imi fac un upgdrade la i7 8700k si la un gtx 1060 6gb mi.ar merge si daca da ce am ales eu la acest procesor si placa sunt bune in bugetul de 3. 000lei sau altele la aceeasi suma.
Multumesc, anticipat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa schimbi placa de baza, pentru ca i7 8700k merge doar pe socket 1151v2. Daca schimbi placa de baza automat schimbi si ramii petru ca o sa mearga doar DDR4 si tu cel mai probabil ai DDR3. Alt lucru e ca procesorul nu are cooler inclus si va trebui sa cumperi tu. In ultimul rand, la procesorul ales (varf de gama i7) ar merge o placa video putin mai buna, 1070 sau 1070 ti. Concluzia: Ori faci upgrate cu piese de acum 5 ani (pe care le gasesti doar Second Hand), ori faci alt PC nou.