| Marius1119 a întrebat:

Bună seara. Doresc păreri pentru a știi de ce se blochează jocul Euro truck simulator 2. Am cont pe Steam, am dvd cu jocul cumpărat din magazin. Precizez ca pe laptop configurație AMD cu 4 gb memorie mergea, după ce laptopul s-a stricat, am configurat un pc cu componente noi, câteva detalii: placă de bază cu ddr 4 memorie 2133 MHz, tot 4 gb, procesor socket 1151, 3, 6 GHz. Deci, începe jocul, creez profil, dau continuare joc și când linia de încărcare ajunge la capăt, se blochează. Îmi apare o fereastră în care scrie că: "windows-ul a detectat o problemă hardware, până la soluționarea problemei și un răspuns windows se închide". Care ar fi cauza? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Da asa este, cea a procesorului nu este de ajuns!

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Si placa video? banuiesc ca ai pus si o placa video...

| Marius1119 explică (pentru lpavel):

Am omis să spun de placa video! Nu am pus placă video, considerând că cea a procesorului Intel de 630 HD este suficientă. Nici laptopul nu avea placă video performantă.

| Marius1119 explică (pentru Marius1119):

Sincer la placa video nu m-am gândit că ar fi o cauză! Acum că ai spus de ea realizez că ar putea fi problemă hardware.

| lpavel a răspuns (pentru Marius1119):

Bine realizezi...

| Marius1119 explică (pentru lpavel):

Să înțeleg că cea a procesorului nu este suficientă? Întreb pentru că îmi dau seama că dacă tot trebuia placă video dedicată luam un procesor cu 170 de lei, mai ieftin că cel cumpărat și puneam diferența pentru o placă.

| Marius1119 explică (pentru lpavel):

Înțeleg că doar cea a procesorului nu este suficientă și că trebuie placă video dedicată? Întreb pentru că îmi dau seama că mai bine îmi luam un procesor cu 170 de lei mai ieftin. decât cel cumpărat și puneam diferența pentru o placă video

| Marius1119 explică (pentru lpavel):

Am înțeles. Când te lovești de astfel de probleme mai întrebi în stânga, dreapta. Am întrebat pe PC Garage, un specialist, mi-a răspuns că ar trebui să meargă și fără placă video dedicată, dar la altă rezoluție mai mică.

| lpavel a răspuns (pentru Marius1119):

Da asa este, cea a procesorului nu este de ajuns!