| Skylimit a întrebat:

Am o intrebare legata de terraria : Care este primul boss pe care trebuie sa-l infrang in TERRARIA 1.2.4.1 si care este armura adecvata cu care ar trebui sa ma lupt? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| xRaduC a răspuns:

Teoretic, ar trebui sa ai armura cel putin de cupru, niste accesorii defensive de inceput (iteme care iti mai pica de la zombie - Shackle si ce mai gasesti prin cuferele de inceput - gen Aglet). Potiuni de viata (le activezi cu H - ai un CoolDown, deci ai grija cum le folosesti). De la o vreme incepeam sa ma imbunatatesc si sa dau skip minereurilor inca din primele nopti. Nu a mai fost necesar sa-l bat pe Eye of Cthulhu si am trecut direct la Eater of Worlds (facandu-mi-l chiar primul boss intr-o lume, nu ma pricep la Brain of Cthulhu fiindca mereu mi-a fost frica de paianjenii de acolo, cu toate ca itemele sunt mai puternice in Statusuri).
Poti face platforme ca sa te ajute si sa pui si torte (sa vezi pe unde mergi), daca pui platforme, pune-le pe nivele separate, cam vreo 4 randuri x 200-300 de platforme ti-ar ajunge pentru arena.
Te poti uita la acest speedrun:
https://www.youtube.com/watch?v=WqYjA--N04I&t=1s
E foarte priceput tipul si chiar se descurca, in mare parte, datorita lui se explica pasiunea mea fata de Terraria. Te poti uita si pe terraria.gamepedia.com si terraria.wikia.com pentru tutoriale simplute.
E mai mult o preferinta ce vrei sa bati prima noapte, dar Eater of Worlds ma ajuta sa farmez si Shadow Scale, pentru armura necesara pentru pre-hardmode. :D