| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU ce placa video sa aleg?
Amd http://www.pcgarage.ro/......5-384-bit/
Nvidia : http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
Sau sa astept seriile 800 nVIDIA?

Răspuns Câştigător
| xXxRazvaZxXx a răspuns:

Mai bine astepti nividia fund big grin

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce placa ai acuma si ce monitor/in ce conditii te joci.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai am un monitor 1366x768. SI pc-ul pe care il am acum e unul low end

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

A, pai in cazul asta nu are rost sa te arunci la alea, sint overkill. Eu am un GTX 750 Ti si la 1280X1024 si i3 merge tot la maxim de rupe. Nu am incercat inca BF4, probabil acolo o sa fiu limitat de procesor. IN cazul tau, ia frumosun i5 si un GTX 750-750Ti si te-ai aranjat.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai eu vreau sa imi fac pc-ul de la 0. Daca iau un I5 4430 radeon r9 280x gigabyte b85m d2v cu 8 gb de ram si hdd 1 tb? Si cu monitorul meu? Ce spui?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste de 10 ori raspunsul meu anterior. E ca si cum ai umbla cu o Hayabusa cu 15 km/h prin parc. Un R9 280x o sa iti manince curent de-aiurea si fara rost si o sa iti trebuiasca si sursa mai puternica ca sa il tina. Eu daca reduc frecventele la GPU cu 500 MHz si la memoria video cu vreun GHz si tot imi merg jocurile bine-mersi cu tot la maxim. Mai bine iei un SSD, e sfint. Depinde cite tii pe hard, 1 TB mi se pare foarte mic deja (eu am avut primul de 1 TB prin 2008, ca sa iti faci idee). Apropos de i5-uri... http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4460-32ghz-box/ si o placa de baza cu H97 ca sa poti face upgrade la Broadwell peste un an-doi.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da uai, si eu ziceam ca e PREA MULT pentru un monitor cu rezolutie mica. Procesorul e blocat asa ca nu are sens sa ii iei cooler aftermarket, ala stock e foarte ok in cazul asta, mai ales ca ai acolo o carcasa prin care o sa bata un pic vintul...
P.S. Avind in vedere diferenta de pret si posibilitatea de upgrade in viitor pentru chipseturile noi, nu are sens sa iei altceva decit Haswell Refresh.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai si cum o sa imi mearga Watch Dogs Bf 4 si cam cati ani o sa duca jocurile la maxim?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai am sa iau si un monitor full hd

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

25 de ani. Depinde cit de cu picioarele vor fi optimizate jocurile respective. Cu monitoru' full HD te cam legi la cap, dar nah, in cazul asta cel mai bine iei intii monitorul si astepti seria urmatoare de placi video de la NVIDIA.

| Blaise001 a răspuns:

Daca vrei pentru gaming iti propun site-ul al doilea daca vrei pentru navigat pe internet poti lua prima! funda? big grin Si ps: si daca astepti celelalte serii vor iesi ceva calumea plus ca sunt mai scumpe! 'winking

| anonim_4396 explică (pentru Blaise001):

Si radeonul ruleaza toate jocurile la ultra