| AlexMTFKman a întrebat:

Cum pot crea jocuri (cum ar fi clash of clans)? Un tutorial in lb romana ar fi perfect. Ofer funda

1 răspuns:
| Romiere a răspuns:

Din păcate, cunoştinţele standard despre calculatoare nu te vor ajuta. Ghidurile despre cerinţele tale se găsesc greu.
Ca să creezi jocuri trebuie să ai un minim de cunoştinţe despre C/C++ (în general în domeniu IT pentru că C/C++ nu e singura variantă).
Un joc nu se face în câteva zile, mai ales când e vorba de necunoscători.

Pe Transformice există limbajul "Lua" pentru a creea module. Limbajul e aparent simplu, dar în realitate dureaza un an să-l înveţi.

Cel mai important este să ştii limba engleză pentru că în România nu sunt prea mulţi IT-işti care să facă astfel de ghiduri.