| coolsuper a întrebat:

Pe Minecraf mi-am facut propriul oras si m-am gandit sami invit niste prieteni sa ma mai ajute nu stiti cum as putea sai invit? ( orasul a fost facut pe modul creativ pe super plat )

Răspuns Câştigător
| WyndFTW a răspuns:

Nu conteaza pe ce a fost facut (asta e ca fapt divers). Trebuie sa deschizi un server. Si poti alege.
*Bukkit (eu zic cai mai stabil dar poti pune pluginuri care NU adauga nimic in joc de exemplu : Jetpackul este o armura de gold)

*Vanilla (Este de preferat daca vrei sa pui moduri de singleplayer dar o sa iti cam faca lag si tie si prietenilor tai in special daca bagi multe moduri)

Server Bukkit se face asa :
http://dl.bukkit.org/latest-rb/craftbukkit.jar

Pasul 1:Downloadezi craftbukkit si il pui intr-un folder (nu pe desktop pentru ca o sa faca mai multe fisiere si nai vrea sati umpli desktopu) de precizat este sal redenumesti si sa fie DOAR "craftbukkit" fara alte numere si semne.
Pasul 2 : fa un document.txt in care vei scrie :
java -Xmx1024M -jar craftbukkit.jar -o true
PAUSE
Si vei da Save As cu numele run.bat. Din nou de precizat dedesup la nume nu trebuie sa fie Text Document ci All Files (sau as ceva) astfel incat sal salveze sunb forma de.bat (odata salvat poti sterge.txt).
Acum dai dublu click pe run.bat si ar trebui sa-ti apara consola..care se incarca si in folder ar trebui sa-ti apara mai multe foldere / fisiere.
Pasul 3 : Cand vezi ca in consola scrie DONE tu scrii stop. Aici ar fi de precizat ca ar trebui sa inchizi consola nu doar sa scrie stoped pentru ca vom edita putin proprietatile serverului.
Pasul 4 : In folderu cu server cauta un fisier numit server.properties. Daca nu il poti deschide atunci dai Open With si foloseste Notepad sau orice editor de texte. Si cauta online-mode=true noi nu vrem sa fie true. Banuind ca ai minecraft cracked. Asa ca vei pune false in loc de true. Mai exista si alte setari cu care sa te joci. Acum salveaza. Si porneste serverul.
Pasul 5(e cam logic dar in caz ca nu ai) : Iti trebuie Hamachi si o conexiune pe care sa fie toti cei care vrei sa joace (poti face cate conexiuni vrei).
Pasul 6 : Intra in minecraft la si dai Add Server. IPul serverului este cel de Hamachi IPv4 (NU 6) pe care il dai la prieteni. Tu pentru a scrie tot IPu poti scrie localhost.

Daca crezi cai pre mult scris (si nu te condamn este destul de mult).
Poti citii aici
http://wiki.bukkit.org/Setting_up_a_server
Bafta si daca ai probleme / intrebari dai replay.

PS: tutorialu asta nu cred ca va merge daca ai router.