| gamersamp12 a întrebat:

vreau sa achizitionez o placa video pentru gaming, amandoua placi video sunt de 4Gb ddr3, dar nu stiu pe care sa o cumpar. Am de ales intre un Ati Radeon R7 240 OC 4Gb DDR3 si GeForce GT 630 4Gb DDR3, care este mai buna?

Răspuns Câştigător
18 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Acelea nu sunt Placi video pentru gaming!

Ce buget ai?
Si ce configuratie are PC-ul?

| gamersamp12 explică (pentru CPAElites):

Procesor: Intel Core 2 Quad 2.50 Ghz (q9300)
Memorie RAM: 8gb DDR2 pe 800
Si am o placa video de 512mb, vreau una de 4gb, nu stiu care sa o aleg dintre cele doua, m-am uitat pe yt si cele 2 placi duce gta v pe high doar ca nu sunt sigru care dintre ele este mai stabila.

| CPAElites a răspuns (pentru gamersamp12):

Cum dracu sa duca POCNITORILE alea pe high? Ai cautat bine?

"vreau una de 4gb"
Ai citit ce am scris mai sus? " Puterea unei placi video nu se calculeaza in capacitatea memoriei ram CI IN PUTEREA PROCESORULUI GRAFIC! "

Degeaba are 4gb memorie video daca procesorul grafic e foarte slab, acesta face toata munca in gaming!

Uite niste teste in benchmark :
R7 240 : 962 puncte - http://bit.ly/28S0uXl
GT 630 : 793 puncte - http://bit.ly/28Vna7o
R7 360 : 3142 puncte - http://bit.ly/28ODlBo
GTX 750 TI : 3681 puncte - http://bit.ly/28TkYyA

STRANGE BANI SI CUMPARA GTX 750 TI! Daca ai sa cumperi una din pocnitorile enumerate de tine AI SA REGRETI!

GTX 750 TI costa ~500 lei.

| CPAElites a răspuns:

Sa-ti spun ceva!
Puterea unei placi video nu se calculeaza in capacitatea memoriei ram CI IN PUTEREA PROCESORULUI GRAFIC!

Placile alea video despre care vorbesti sunt niste porcarii cum ar fi un PC cu procesor Pentium 2 si 4GB memorie ram.

| KodrutZ a răspuns (pentru CPAElites):

Hai breh, le-ai potrivit prost! P 2-urile nu le vedeai cu 4 GB de memorie sub nici o forma. Abia de pe la P4 discutam de 4 GB...

| CPAElites a răspuns (pentru KodrutZ):

Da.Dar acele GPU-uri sunt sub orice critica...
Si sunt sigur ca nu va raspunde la intrebari...

| KodrutZ a răspuns (pentru CPAElites):

Depinde de rezolutie/cit de bine e optimizat jocul. Acum vreo 2-3 ani ii incropisem nevestei un G3220 cu 4 GB RAM si un GT630 cu 1 GB GDDR5 si pot spune ca m-a impresionat placut (WarThunder@1440X900, detalii high, parfum). Bine, nu se compara cu ce muc imi da acum sistemul ei, pe care tot eu i l-am incropit (i3 6300, GTX 960 cu 4 GB, 16 GB DDR4) - timp in care eu am ramas cu i3 2120, 8 GB DDR3 si GTX 750 Ti. tongue

| CPAElites a răspuns (pentru KodrutZ):

Era versiune cu memorie GDDR5 tongue care e mai performanta.
"gamersamp12" E clar, nici acum nu a raspuns..Sunt sigur ca si-a luat o pocnitoare happy

| KodrutZ a răspuns (pentru CPAElites):

Teoretic. Practic, oricum nu folosea latimea de banda suplimentara pe care i-o punea DDR5-ul la dispozitie.

| CPAElites a răspuns:

Mai raspunzi ma?
Zi mai repede ce buget ai...Ti-as recomanda sa mai strangi ~150 lei si sa-ti cumperi un GTX 750 TI care e de 5 ori mai performanta decat GT 730
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| KodrutZ a răspuns (pentru CPAElites):

Da' de ce il pedepsesti cu Asus? Bine, uneori le mai nimeresc astia, dar eu la placi video cred ca o sa incerc sa ramin pe EVGA in viitor. Dai un ban in plus da' stai mai linistit. Si te misti mai cu spor. tongue

| gamersamp12 explică (pentru CPAElites):

Am 300 de lei, cum pot sa comand de pe PC garage? am cont la BT daca majuta... straight face

| CPAElites a răspuns (pentru KodrutZ):

In sfarsit a raspuns...
Se pare ca e hotarat sa cumpere una din pocnitorile alea... Sfatuiestel si tu sa mai stranga bani happy

| KodrutZ a răspuns (pentru gamersamp12):

Stringi mai multi bani, inainte de orice altceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru CPAElites):

Mare, mult, sa bubuie! Daca ii arati unuia ca el ce boxe am eu pe birou, o sa zica "meh". Daca le dau la 10-15%, deja ii sar chilotii de pe el. La fel si cu placile video. Las' sa aiba multa memorie.

| gamersamp12 explică (pentru KodrutZ):

OK gata am inteles ideea Frecventa MHZ a procesorului grafic conteaza nu memoria ram a placi video. am gasit deja un 750 Ti pe olx la 350 de lei tongue, si mersi baieti de sfaturi!

| KodrutZ a răspuns (pentru gamersamp12):

Tot nu ai inteles, dar esti mai aproape de adevar. Dar oricum, 750 Ti la 350 e ok. Poate ne zici si ce model exact. Nu de alta, dar poate fi o diferenta si de 20-30% intre diverse 750 Ti-uri.

| gamersamp12 explică:

Deci configuratiile pc-ului meu sunt:
Procesor: Intel Core 2 Quad 2. 5Ghz (q9300) (4 procesoare)
Memorie RAM: 8Gb DDR2 pe 800Mhz

Care cauta o placa video pe olx cu Transport! adica care trimite in tara pana in 300 de lei, va rog! dau funda, si multumesc anticipat.