| Costel_Mugurel_1997 a întrebat:

Buna tuturor!
Daca am urmatoarele componente la pc, ii pot spune pc de gaming?
Configuratia:

Procesor: AMD Athlon 5150 Quad Core de 1.6 Ghz(6.2 ghz)

Placa Video: AMD Radeon HD 8400 de 1 gb ddr3 pe 125 biti

Ram: 2 gb ddr3

HDD: 250 gb

OS: Windows 7 ultimate x32

6 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu, procesorul este destul de slab, prea putina memorie ram si o placa video slaba.

| anonimguy3 a răspuns:

Nu am inteles cum adica 6.2 Ghz? Si nu nu il poti numi de gaming, e o apa si un pamant, e de home-cinema sau office.

| Costel_Mugurel_1997 explică (pentru anonimguy3):

Ma @JazeR la quad core are 4 nuclee adica 1. 6ghz x 4 nuclee= 6.4 ghz. Si Silvia tu de cat vrei placa video de un tb? Eu doar am intrebat. Spuneti da sau nu.

| anonimguy3 a răspuns (pentru Costel_Mugurel_1997):

Ce 6,2 ghz tati visezi acolo ca ma faci sa rad laughing)) nici de peste 4, 7 ghz nu a aparut ne-overclockat tu visezi 6, 2.

| Costel_Mugurel_1997 explică (pentru anonimguy3):

Ma istetule deci procesorul meu, luaral dracu, are 4 nuclee mari si late. Un nucleu are 1.6 ghz, pe astea patru le inmultesti cu 1.6 ghz ca fiecare area atat.
Si daca tot esti shecher mai gandeste-te de mai multe ori inainte de a vorbi. Si tu ziceai ca nu exista peste 4.7 sau alte cacaturi, dar un procesor i7 extreme eition de 4.1 ghz cu 8 nucle cat mama lui mai are, 400 mhz?

| anonimguy3 a răspuns (pentru Costel_Mugurel_1997):

Mda informeaza-te inainte de a comenta pls, iarasi cum am zis si la altu ce zic eu ce intelgi tu. Si matematica aia a ta de clasa 3 nu are nici o legatura cu faptul ca daca tu zici ca un procesor are 4 nuclee si fiecare are 1, 6 si le inmultesti fac nu stiu cate ghz. Vise si iarasi vise, informeaza-te te rog inainte de a mai comenta incodata prost. Ok mersi.