| ClassyMG96 a întrebat:

As dori sa imi cumpar componete sa imi fac o unitate si pretul total sa fie pana in 1500 lei.
Cine ma poate ajuta cu ce componete ar fi mai bune si sa nu depasesc pretul respectiv?
Multumesc!

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Eu personal as zice ca asta e minimul pe care il vrei
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2952574/
Lumea o sa sara si o sa ma huiduie:Huoooo sursa e overkill
Da,e overkill,dar e la reducere si diferenta de pret dintre asta si una petarda e de cateva zeci de lei,asta are protectii, e de la o firma destul de serioasa si te va tine in timp in caz de vrei sa faci ugrade la pc.
Procesorul este egal cu un i3 la performante fiindca are 2 nuclee si 4 threaduri, nu vrei ceva mai jos de atat pentru jocuri.
Placa video este oarecum decenta dar daca ar fi dupa mine mi-as lua ceva sh si mult mai performant in banii aia precum un gtx 750 ti, r7 360, r9 270, depinde si ce oferte prinzi.
8gb ram sunt suficienti
Carcasa e foarte ok in banii aia,dar daca cumva ai pc si nu laptop poti pastra carcasa sa economisesti bani, la fel si cu hdd-ul.
Poate ca pretul este putin peste limita dar acei 300 de lei in plus fac o diferenta masiva in orice faci tu pe pc,mai ales in jocuri, spre exemplu daca iti bagam un procesor cu 2 nuclee si 2 threaduri, daca incercai ceva ca gta 5 ti s-ar fi blocat din 5 in 5 secunde,asa, cu 4 threaduri,nu mai ai problema asta, in plus poate folosi si mai mult placa video fata de unul cu 2 threaduri deci nu doar ca n-o sa mai ai blocaje, ci o sa ai si fps-uri mai mari.