| Denis887766 a întrebat:

Imi puteti recomanda o placa video bunicica, sa-mi mearga jocurile gen 2013-2014.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Pai eu am gasit o placa video la 300 lei pe care merge GTA V pe Low-Medium in 50-60 FPS big grin
Dar asta in cazul GTA V (prin teste teoretice si ce am vazut pe youtube, nu am probato, era un Nvidia GT )
Dar GTA V este un joc prea bine optimizat deci la alte jocuri cum este AC Unity e alta poveste
acum depinde si in ce rezolutie joci
Eu iti recomand un GTX 960 si te duce bine pana in 2017 daca nu 2018 big grin
Stiu e scumpa, dar merita!
Daca totusi o sa iti cumperi un GTX 960 nu iti recomand modelul cu 4 GB de VRAM, este cu doar 3-4% mai buna decat versiunea cu 2GB VRAM, are 4GB degeaba, nu ii foloseste, nu ii poate folosi
Un alt lucru pe care nu l-ai mentionat, ce sursa ai? placa de baza? rami? procesor?
Bafta

3 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Depinde ce buget ai, si daca vrei din magazin sau nu. Un gtx 750 e foarte ok.

| Eu500 a răspuns:

Recomand cu mare caldura AMD R9 280X TRY-X VAPOR 3GB
Imi merg jocurile de acum 2015 perfect la setarile maxime! De exemplu Fifa 16 imi sta in 140 FPS, dar am pc de gaming, deci vezi ca conteaza si procesorul si restul.

| Bernardus a răspuns:

Un gtx 750 / 750 ti o sa mearga foarte bine